2. června 2013 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atentát v Bostonu povzbudil radikály. Hrozí dalšími útoky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Moment výbuchu během bostonského maratonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moment výbuchu během bostonského maratonu | foto: ČTK/AP - The Boston Globe, John Tlumacki

SANÁ Atentát spáchaný v dubnu při bostonském maratonu prokázal špatný stav bezpečnostních složek v USA a povzbudil americké muslimy k dalším akcím na obranu své víry.

Tamerlan Carnajev (vlevo) a jeho mladší bratr Džochar Carnajev.

Tamerlan Carnajev (vlevo) a jeho mladší bratr Džochar Carnajev.

V audionahrávce, která se dnes objevila na internetu, to na adresu Američanů prohlásil velitel Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) Kásim Rimí. Bomby, jaké byly použity v Bostonu, jsou podle něj "dostupné všem".

"Události v Bostonu, stejně jako dopisy s jedy (poslané do Bílého domu), ať už je poslal kdokoli, jsou znamením, že byla prolomena kontrola vaší bezpečnosti a že operace v USA nabraly nekontrolovatelný směr. Každodenně dostanete úder tam, kde ho čekáte nejméně, a vaši politici proti tomu nebudou moci nic dělat. Stejně jako ostatní si i vy zakuste hořkost války, smrti, ničení a nebezpečí," vyhrožuje na nahrávce Rimí.

ČTĚTE TAKÉ:

V USA je AQAP považována za nejnebezpečnější odnož Al-Káidy. Působí hlavně na jihu Jemenu, kam se stáhla ze své původní základny v Saúdské Arábii.

Rimí také prohlásil, že operace Al-Káidy neskončily smrtí vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, ani likvidací Anwara al-Awlakiho z AQAP. Oba byli zabiti v roce 2011. Řekl také, že zatímco v minulosti působily skupiny bojovníků svaté války hlavně v Afghánistánu, nyní jsou po celém světě. "Jsou vám blízko, ne-li u vás," prohlašuje na nahrávce. Vyzval také muslimy žijící v USA, aby "byli pevní v obraně své víry".

Za pachatele atentátu v Bostonu, kde zemřeli tři lidé a přes 200 bylo zraněno, jsou považováni bratři Tamerlan a Džochar Carnajevovi. Tamerlan byl zabit na útěku, Džochar byl dopaden.

ČTK, Lidovky.cz
  • 7Diskuse
Ford Focus 1.6TDCi 66kW Ghia
Ford Focus 1.6TDCi 66kW Ghia

r.v. 2007, naj. 175 713 km, diesel
64 900 Kč (s DPH)