Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Atentátník, jenž měl zemřít, slaví

Česko

LONDÝN/PRAHA Tento pátek se mají v Libyi konat velkolepé oslavy. Uplyne totiž rok od chvíle, kdy byl ze skotského vězení propuštěn Abdal Basat Midžrahí, bývalý důstojník tajné služby a pro Libyjce národní hrdina. Pro zbytek světa ale naopak muž usvědčený z atentátu na letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zemřelo 270 lidí, většina z nich byli Američané.

Osmapadesátiletý Midžrahí byl propuštěn „z humanitárních důvodů“. Údajně totiž trpěl rakovinou prostaty v posledním stadiu. O jeho zdravotním stavu nejsou v posledních dnech zprávy, nicméně je naživu. Podle lékařů mu ale přitom loni při propuštění zbývaly jen tři měsíce života. Nestálo tedy za jeho svobodou něco jiného než diagnóza?

Rozhněvané jsou zejména Spojené státy, jejichž občané u Lockerbie zemřeli. Američané byli ostře proti propuštění atentátníka a nyní podezírají skotskou vládu, že ustoupila před tlakem těžebního koncernu BP. Jak ten v tom figuruje? Je to jednoduché - BP stála o těžbu ropy u libyjských břehů a dobré vztahy s Tripolisem. Takže byl propuštěn Midžrahí a Libyjci na oplátku souhlasili s podpisem smlouvy, tvrdí Američané. Žádné důkazy pro svá tvrzení ale zatím nemají.

Pravda je, že libyjský atentátník byl propuštěn za dost záhadných okolností. Tedy alespoň co se lékařských posudků týče. Není totiž dost dobře jasné, který lékař stál za rozhodnutím, že Midžrahí umírá. A to není zdaleka všechno.

Záhada první - britský list The Sunday Times přinesl informaci, že britští onkologové, kteří Libyjce léčili, prý nebyli přizváni ke konzultacím před jeho propuštěním. „Když jsem se dověděl, že byl propuštěn, překvapilo mne to, protože se na můj názor nikdo neptal, a to je trochu zvláštní,“ svěřil se listu urolog Zak Latif. Midžrahího prý ošetřovali ve Skotsku čtyři lékaři a ani jeden z nich neví, jak se do zprávy věznice dostal údaj o tříměsíční prognóze.

Pokračování na straně 6

Atentátník, jenž měl zemřít...

Dokončení ze strany 1

Záhada druhá - podle jiného z britských listů, The Daily Telegraph, prý za lékařským posudkem stál vězeňský doktor Peter Kay. Ten se ale podle deníku vůbec nespecializuje na onemocnění rakovinou a ani pro to nemá příslušnou kvalifikaci. Peter Kay se k případu nechtěl nijak vyjádřit, ve věznici prý již nepracuje. „Existuje Hippokratova přísaha. Nemohu vám nic říct,“ uvedl pouze.

A záhada třetí - v případu figurovali i tři lékaři placení libyjskou vládou. V posudku dvou z nich údaje o tříměsíční lhůtě figurovaly. Podle médií je to tedy jasné - vláda v Tripolisu libyjskému lékaři Ibráhimovi Šarífovi a britskému odborníkovi na rakovinu Karolovi Sikorovi zaplatila. Sikora to ale popírá. Aodmítá také jakékoliv spekulace na téma, že by Midžrahí vůbec rakovinou netrpěl.

Podle britského lékaře si Libyjec nemohl nemoc vymyslet. „Pokud jde o typ rakoviny, to, jak se podle rentgenových snímků rozšířila. I krevní testy ukazovaly, že trpí rakovinou v posledním stadiu,“ uvedl Sikora. „Jsem překvapený, že je stále naživu,“ dodal lékař v rozhovoru pro televizní stanici BBC. V této souvislosti však poznamenal, že měl několik pacientů, kteří kvůli nezměrné vůli žít zůstali naživu mnohem déle, než se původně předpokládalo.

Kdyby se dal vrátit čas...

Navíc prý netušil, že jeho zpráva bude interpretována tak rezolutně -tedy že je naprosto jisté, že Midžrahí do tří měsíců zemře. „Není to jako ve filmech, když vám onkolog řekne: Je mi to velmi líto, ale zbývají vám jen tři měsíce života. Když se mě zeptali, jestli je pravděpodobné, že by mohl zemřít do tří měsíců, moje odpověď byla ano. To ale neznamená, že se to tak musí stát,“ nechal se slyšet Sikora. A nebál se poznamenat, že by Midžrahí mohl žít i dalších dvacet let.

Kdyby prý však mohl vrátit zpátky čas, k řešení celé situace by si přibral nezávislý panel čtyř až pěti expertů. Nyní je to totiž právě on, kdo je pod palbou kritiky a koho chce vyslýchat speciální komise složená z amerických senátorů. A šéfka diplomacie Hillary Clintonová zase požaduje od Skotů veškerou Midžrahího zdravotní dokumentaci. Kde je pravda?

Podle Karola Sikory to navíc určitě nebylo tak, že právě on by byl tím, kdo dostal atentátníka na svobodu. „Já jsem poskytl své stanovisko, to samé udělali ostatní a někdo jiný ho pak pustil z vězení. S tím propuštěním nemám nic společného. Nikdo se mě nezeptal: Měli bychom ho pustit?“ obhajoval se pro list The Guardian britský odborník na rakovinu.

Takže tady na jednu stranu máme lékaře, který se snaží zbavit odpovědnosti. Na druhou stranu ale skotská vláda popírá, že by se v případu Midžrahí řídila jakýmkoliv způsobem posudky lékařů placených libyjskou stranou. Kde je pravda, zatím nikdo netuší. Možná to ale ukáže americké vyšetřování.

Proč jsou onen lékařský posudek a hodnověrnost jeho autora tak důležité? Podle skotských zákonů mohou být propuštěni z vězení nevyléčitelně nemocní zločinci, kterým zbývají méně než tři měsíce života. Za posledních deset let se tak dostalo na svobodu pouhých 26 vězňů, sedmi byla žádost zamítnuta. Jedenáct z těchto vězňů zemřelo jen pár dní po propuštění a jen dva žili déle než šest měsíců. Jeden z nich zemřel po šestnácti měsících a tím druhým je právě Abdal Basat Muhammad Midžrahí, který stále žije.

***

TRAGICKÉ LOCKERBIE * Abdal Basat Muhammad Midžrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na letadlo americké společnosti PanAm v roce 1988. Při něm zahynulo 259 lidí na palubě (většinou Američané) a 11 obyvatel skotské obce Lockerbie, na niž stroj spadl. * Midžrahí strávil ve vězení osm let. Svou vinu vždy popíral. Skotsko ho propustilo loni 20. srpna ze zdravotních důvodů - trpěl prý rakovinou prostaty v konečném stadiu. Propuštění tehdy kritizoval mimo jiné i americký prezident Obama - označil ho za chybu. „Když se mě zeptali, jestli je pravděpodobné, že by mohl zemřít do tří měsíců, moje odpověď byla ano. To ale neznamená, že se to tak musí stát.“

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč