Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Babiš a Faltýnek chtějí odložit účast v imunitním výboru. Nejdříve chtějí studovat zprávu OLAF

Česko

  21:00
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek požádali prostřednictvím svých právníků o možnost, aby byl posunut termín jejich účasti na jednání mandátového a imunitního výboru Sněmovny, který projednává policejní žádost o jejich vydání ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Chtějí se seznámit se zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k Čapímu hnízdu. V pátek to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Taková žádost má podle něj „racionální opodstatnění“.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci v souvislosti se zasedáním sněmovního výboru. foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle Grospiče výbor o žádosti Babiše a Faltýnka rozhodne v úterý na svém jednání. V případě, že jí výbor vyhoví, rozhodnou jeho členové o náhradním termínu, dodal.

Zpravodajka ke kauze Čapí hnízdo Kateřina Valachová (ČSSD) řekla, že jde o právo poslanců být slyšen, nikoli jejich povinnost. „Je to jejich právo. Ale stejně tak opačně platí, že když nepřijdou, tak mandátový a imunitní výbor nemá nějakou překážku přijmout usnesení,“ dodala. Na úterní jednání výboru mají přijít i policejní vyšetřovatel a státní zástupce.

Poslanci začali číst, co napsal OLAF. Prý toho není o moc více, než ví policie

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období vydala ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

Mandátový a imunitní výbor má od čtvrtka zprávu OLAF k dispozici v anglickém jazyce, nahlížet do něj mohou jen členové výboru, zpráva podléhá utajovanému režimu. Až bude oficiálně přeložena, výbor obdrží i české znění, uvedl už dřív Grospič. Zpráva je v angličtině také součástí policejního spisu, do něhož mohou členové výboru nahlížet. Někteří z nich v pátek tuto možnost využili, zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...