Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Babiš na Slovensku zpochybnil existenci Frontexu, Pellegrini vyzdvihl vztahy Česka a Slovenska

Česko

  12:24aktualizováno  17:57
Košice - Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí při společném zasedání české a slovenské vlády v Košicích zpochybnil existenci evropské pohraniční agentury Frontex, podle něj není potřeba. se Slovenskem chce zároveň spolupracovat při zbrojních tendrech a vzájemném nákupu vojenské techniky. Učinil tak před jednáním lídrů visegrádské čtyřky (V4), které se bude ve středu konat v Salcburku na úvod neformálního jednání státníků EU. Spolupráci zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, premiér vyzdvihl.

Společné foto vlád ČR a SR po jednání. foto: Twitter Martin Hampejs

„Naše spolupráce je perfektní, vystupujeme jako jeden blok, který zastupuje 65 milionů lidí,“ konstatoval Babiš s tím, že ve středu budou lídři V4 formulovat společné pozice k vývoji EU. „Musíme jasně říkat naše názory, na Frontext, který vůbec nepotřebujeme, o tom je třeba diskutovat,“ naznačil, kam by mohla směřovat středeční schůzka.

17.září 2018 v 10:58, příspěvek archivován: 17.září 2018 v 12:26

Premiér @AndrejBabis míří společně s ministry @jhamacek @adamvojtechano a dalšími na společné jednání vlád ČR a SR do historické radnice v Košicích. Kolona právě dorazila. https://t.co/3znCsJ0k23

Evropská komise naopak navrhuje zvýšit počet zaměstnanců agentury Frontex na 10 000. Cílem je tohoto čísla podle rakouského předsednictví dosáhnout do roku 2020.

Slavnostní ceremoniál.
Společné foto vlád ČR a SR po jednání.

Babiš v úvodu setkání na košické Historické radnici zmínil také blížící se společné oslavy založení Československa. „Chceme ukázat celému světu i celé Evropě historický význam Československa, který je nezpochybnitelně příkladem pokojného a nenásilného rozdělení státu,“ pronesl Babiš u příležitosti připomenutí 100. výročí založení Československa a 25. jubilea od rozpadu společného státu. Slovenského premiéra Petera Pellegriniho uvítá 27. října v Praze, Češi se pak zúčastní slovenských oslav 30. října. „Jsme stále sobě nejbližší,“ uvedl s tím, že země spojuje byznys i spolupráce na úrovni vlád.

Vlády obou zemí se setkaly v Košicích, kvůli historickému významu, ale také protože právě v Košicích žije největší počet Čechů na Slovensku. Předseda slovenské vlády také poděkoval Babišovi za péči české vlády o slovenské krajany v České republice a zavtipkoval, že právě premiér je důkazem, že Česko garantuje všem cizincům stejná práva.

17.září 2018 v 12:38, příspěvek archivován: 17.září 2018 v 12:55

Členy vlád ČR a SR hlídají u historické radnice i odstřelovači. https://t.co/3wauBz0RT7

Pellegrini chce vztahy s Českem rozvíjet

Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem je potřeba nadále rozvíjet, nelze spoléhat pouze na minulost ve společném státě, řekl v úvodním projevu slovenský premiér Peter Pellegrini.

„Naše vztahy musíme nadále rozvíjet. Bylo by velkou chybou, pokud bychom spoléhali jen na jakýsi automatismus pokračování našich výjimečně blízkých vztahů kvůli tomu, že jsme žili 74 let ve společném státě,“ uvedl Pellegrini, který bez bližších podrobností také hovořil o bilaterálních projektech.

Premiéři ČR a SR AndrejBabis a Peter Pellegrini si poslechli hymny společně se členy svých kabinetů.

Historický význam existence někdejšího společného státu Čechů a Slováků je podle Pellegriniho nezpochybnitelný, stejně jako jeho nenásilné rozdělení.

Kritici před radnicí

Pellegrini také poděkoval za péči Česka o početnou slovenskou menšinu, která pracuje či studuje v České republice. S nadsázkou a v reakci na Babišův slovenský původ Pellegrini také řekl, že Babiš je sám osobně příkladem, že Česko zaručuje práva pro všechny občany EU.Slovenský premiér v projevu připomněl, že mladí lidé z Česka i Slovenska ztrácejí schopnost porozumění řeči druhého státu. V této souvislosti podpořil myšlenku spolupráce veřejnoprávních televizí obou států, aby Slováci mohli sledovat nedabované pořady v češtině a Češi ve slovenštině.

Před radnicí při slavnostním ceremoniálu na Babiše čekalo i několik jeho kritiků. Zhruba dvakrát se ozvaly výkřiky „Hanba“ a „Fuj“, opakovala se tak situace z nedávné Babišovy návštěvy v Berlíně.

Premiéři se shodli na spolupráci armády

Babiš a Pellegrini se shodli také na spolupráci Česka a Slovenska při zbrojních tendrech a vzájemném nákupu vojenské techniky, která se v obou státech vyrábí. Podle Babiše se v říjnu v Brně setkají oba premiéři, ministři obrany i zástupci generálních štábů obou zemí, aby záležitost blíže projednali.

Podle Pellegriniho sice některou vojenskou techniku musejí obě země nakupovat od partnerů ze zámoří, jsou ale oblasti, kde by požadavkům armád vyhovovala produkce českého nebo slovenského zbrojního průmyslu. Podle něj by to mohlo podpořit domácí průmysl v obou zemích. Praha a Bratislava se tak podle Pellegriniho dohodly, že se budou vzájemně informovat o připravovaných zbrojních tendrech.

Babiš nechce přijímat sirotky. Měli bychom projevit více lidskosti, oslovím premiérovu manželku, říká Šojdrová

Babiš uvedl, že představitelé obou zemí se příští měmsíc sejdou na zbrojním veletrhu v Brně, kde budou diskutovat o tom, do jakých oblastí chce která armáda investovat. Český premiér podotkl, že Česko vyrábí bojová vozidla, Slovensko houfnice a že by armády vzájemně mohly tuto techniku nakupovat. Spolupráce by se podle něj mohla do budoucna rozšířit i na zbývající země visegradské skupiny, tedy na Polsko a Maďarsko.

Premiéři ČR a Slovenska ve společném prohlášení ke schůzce vlád uvedli, že v době zhoršujícího se bezpečnostního prostředí by měly členské státy EU spolu se spojenci v rámci NATO věnovat větší pozornost otázkám obrany a obranné spolupráce. EU by podle Babiše a Pellegriniho měla převzít roli globálního hráče i v oblasti zahraniční politiky a bezpečnosti. Slovensko i Česko také hodlají nadále podporovat vstup zemí západního Balkánu do EU.

Modernizace armády souvisí se slibem NATO

O spolupráci při modernizaci armády při setkání v Praze minulý týden mluvili i náčelníci českého a slovenského generálního štábu Aleš Opata a Daniel Zmeko. Zmeko podotkl, že hledali možné společné průniky v přezbrojení, ve kterých by byl prostor pro úspory. Podle Opaty se možná spolupráce týká hlavně oblasti přezbrojení a výstavby pozemních sil. V minulosti se o možnosti společných nákupů se sousedními zeměmi mluvilo, uskutečnit se je ale nepodařilo.

Česko i Slovensko se chystají investovat do modernizace armády i v souvislosti s naplněním závazku vůči Severoatlantické alianci, aby její členské státy vydávaly na obranu alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu.

Premiéři ve společném prohlášení také podpořili plány na modernizaci či budování silniční a železniční infrastruktury mezi oběma zeměmi a uvítali zahájení příprav na nové mezistátní smlouvy o policejní spolupráci. Česko také poskytne podporu při vývoji slovenského transplantačního programu plic, v současnosti tyto transplantaci slovenským pacientům provádějí lékaři v ČR.

Autoři: ,