1. března 2010 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Barack Obama moc kouří, ale jinak se těší skvělému zdraví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama prodělal první kompletní lékařskou prohlídku od nástupu do Bílého domu loni v lednu a při návratu z ní s palcem vzhůru řekl, že dopadla "opravdu dobře".

Šéflékař Bílého domu Jeffrey Kuhlman pak v komuniké uvedl, že Obama se těší skvělému zdraví. Lékaři Obamu podrobili devadesátiminutovým testům ve vojenské nemocnici v Bethesdě ve státě Maryland. Přístí takovou prohlídku doporučili na srpen příštího roku, kdy mu bude padesát.

"Prezident se těší skvělému zdraví a je způsobilý pro službu. Všechna vyšetření ukazují, že během jeho (čtyřletého) mandátu to tak zůstane," napsal Kuhlman. Doporučil ale, aby se prezident dál snažil přestat s kouřením a usiloval o snížení hladiny "zlého" cholesterolu.

Předchozí podobnou prohlídku Obama absolvoval ještě jako prezidentský kandidát v roce 2008. I tehdy jeho lékař řekl, že jeho zdraví je skvělé.

Během návštěvy nemocnice, která pečuje o americké prezidenty z titulu jejich funkce vrchního velitele ozbrojených sil, Obama také navštívil vojáky, kteří se tam léčí po zraněních v Iráku a v Afghánistánu.

Prezident denně cvičí a snaží se dávat přednost zdravější stravě. Kouření se mu podle jeho slov podařilo zbavit z 95 procent, napsala agentura Reuters. Poznamenala, že jeho matka zemřela na rakovinu vaječníků a dědeček na rakovinu prostaty.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz