Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Berlusconi netáhl. Italy spíš štve

Česko

Premiér Silvio Berlusconi dostal jasný signál, že už Italům neimponuje. Předběžné výsledky regionálních voleb přiznávaly jasné vítězství opozici.

ŘÍM/PRAHA Lid v Itálii promluvil, a přestože šlo jen o regionální volby, ke kterým navíc spousta lidí nepřišla, potvrdilo se, že by si měl současný premiér Silvio Berlusconi začít dělat starosti. „Je nad slunce jasnější, že lidi už mají dost všech těch politických her,“ řekl včera agentuře Reuters volič v Římě, který se představil jako Marco Stella. Narážka mířila přímo na Berlusconiho, který se už pěkných pár měsíců potácí od jednoho skandálu k druhému.

Italský premiér a mediální magnát v jedné osobě přitom volbám věnoval hodně, ještě na poslední chvíli svým stoupencům zdůrazňoval, jak je důležité, aby k volbám šli a přivedli co nejvíc dalších lidí. „V opačném případě to může dopadnout jako před nedávnem ve Francii,“ varoval ministerský předseda s odkazem na regionální volby v zemi galského kohouta, ve kterých vyhráli socialisté na úkor strany a stoupenců prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Šest čtyři pro opozici Ve třinácti italských regionech (z celkových dvaceti) se od neděle volili guvernéři. Lidé pak volili ještě šéfy čtyř provincií a zastupitelstva v téměř pěti stovkách italských měst. Už průběžně zveřejňovaná data nasvědčovala tomu, že k volbám dorazilo mnohem méně lidí než před čtyřmi lety. První odhady mluvily o poklesu ve výši osmi procent.

„Jsme všichni tak trochu znechuceni. Nemám příliš vyhraněný názor, ale i mně je jasné, že politici vůbec nemluvili o tom, co chtějí dělat. Soustředili se na to, že na sebe házeli špínu. To nenadchne nikoho,“ řekl další volič, který se novinářům představil jako Armando Rizzo.

Podle průzkumů prováděných těsně před volbami byla většina lidí naštvaná, že žádný z politiků nemluvil o tom, co je nejvíc trápí, a sice o strachu z krachu ekonomiky a z nezaměstnanosti.

Berlusconiho strana Lid svobody (Il Popolo della Libertá) utrpěla už tím, že propásla termín pro podání kandidátky v Římě. Vlastní chybou tak vyřadila ze hry Renatu Polveriniovou, která měla usilovat o post guvernérky Lazia. Předběžné výsledky dávaly vládní koalici v čele s Berlusconiho stranou šanci hlavně na průmyslovém severu země, kde vládne Liga severu (Lega Nord). Šance se jí dávaly i v Kalábrii a v Campanii na chudším jihu.

Opoziční středolevicové strany podle předběžných výsledků získaly přinejmenším šest regionů, čtyři z toho už tradičně ve střední Itálii (Emilia-Romagna, Toskánsko, Umbrie a Marche).

Ve třech dalších regionech, včetně Lazia, pod které spadá Řím, byly ještě včera večer průběžné výsledky příliš vyrovnané na to, aby bylo možné říct, kdo má navrch. Mezisoučet tedy jasně nahrával opozici, která vyhrála v šesti regionech, zatímco vládní koalice jen ve čtyřech.

Třiasedmdesátiletý premiér se teď bude muset hodně ohánět, aby vylepšil svou pověst a image. Momentálně se může spoléhat přinejmenším na svého ministra financí Giulia Tremontiho, který se těší podpoře nejen koaličního partnera (Ligy severu), ale i lidí. Ti vidí v jeho striktním postoji k utrácení jedinou záruku, že se stát nezadluží a neskončí stejně jako sousední Řecko, které dnes musí zachraňovat Evropská unie.

Autor: