Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bez boje s útočníkem nejde o znásilnění, tvrdilo Německo. Silvestr to změnil

Svět

  12:16aktualizováno  13:16
BERLÍN - Němečtí poslanci ve čtvrtek schválili zpřísnění zákona, který trestá pachatele sexuálního násilí. Nově bude obsahovat princip "ne znamená ne", který by měl rozšířit kvalifikaci trestného činu znásilnění, informovala agentura DPA. Debatu, která vyústila v reformu trestního zákona, spustily silvestrovské útoky migrantů na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech, ale i případ údajného znásilnění někdejší německé modelky.

Násilí na ženách - ilustrační snímek. foto: Shutterstock

Jeden případ z deseti. Taková je bilance nahlášených sexuálních útoků v porovnání s jejich skutečných počtem. A pouhých osm procent z těchto úředně nahlášených znásilnění skončí odsouzením pachatele.

‚Předhoďte ji muži, ať...‘ Poslanec hrozil nepohodlné novinářce znásilněním

Uvedená čísla se netýkají žádné rozvojové země, ale naopak jednoho z nejrozvinutějších států světa. Řeč je o Německu, kde v očích legislativy dosud nestačilo, když se oběť sexuálního násilí bránila verbálně. Tamní zákoník stanovil, že aby incident mohl být definován (a souzen) jako znásilnění, musel si dosud pachatel pohlavní styk vynutit násilím nebo pod jeho pohrůžkou. A podle jeho kritiků tím Německo silně zaostávalo za jinými rozvinutými státy. Stručně řečeno: celá řada agresorů není za svůj zločin nikdy potrestána.

Ne znamená ne

To by se nyní mělo změnit. Podle nově schváleného zákona, který ve čtvrtek odhlasoval Spolkový sněm, bude nyní stačit to, že k sexu došlo „proti zjevné vůli“ oběti. Ke kvalifikaci činu jako znásilnění tak bude napříště stačit prosté odmítnutí pohlavního styku. Aktivní obranu proti němu nebude muset oběť dokazovat.

Zpřísnění zákona následuje po dlouhé debatě, kterou posílily útoky v noci z loňského Silvestra na letošní Nový rok. V několika německých městech tehdy skupiny arabského a severoafrického původu obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly.

Silvestrovský incident vyvolal v Kolíně protesty.
Obvinění muži si u soudu zakrývají obličej.

Právě kvůli těmto incidentům poslanci do zákona přidali také pasáž o trestání sexuálních útoků spáchaných ve skupinách. Trest by měly podle ní dostat i ti, kteří se útoku přímo neúčastnili, byli ale součástí skupiny, která se jich dopustila. Podle právníků oslovených agenturou DPA by ale mohlo být toto ustanovení protiústavní.

Kauza napadené modelky

Debatu, která nakonec vedla ke schválení zákona, rozvířil také případ někdejší modelky Giny-Lisy Lohfinkové, která obvinila ze znásilnění na večírku v roce 2012 dva muže. Na videozáznamu pohlavního styku, před nímž muži Lohfinkovou údajně omámili drogami, je slyšet jasné „Ne!“ a „Přestaň!“. Podle státní zástupkyně se ale slova vztahovala k filmování, nikoli k samotnému aktu. Soud oba muže nakonec zprostil obvinění a Lohfinková dostala pokutu ve výši 24 000 eur (650 000 korun) za údajně křivou výpověď. Proti rozsudku se odvolala. Mediálně sledovaný případ vyvolal debatu o tom, co vlastně je a co není znásilnění.

Profesorka trestního práva Monika Frommelová v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA označila dnes schválený zákon za „kontraproduktivní“. Podle ní přibude obžalovaných, prokázání znásilnění ale bude stejně náročné jako doposud.

Podle německého listu Die Zeit se oběťmi nového zákona, který má chránit především ženy, které jsou nejčastěji terčem sexuálních útoků, mohou stát paradoxně muži, kteří budou daleko častěji neprávem obviňováni ze znásilnění. „Zda to byla noc plná milostné vášně či znásilnění, žena určí až následující ráno,“ varovala autorka komentáře v prestižním listu.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...