130 let

Diskuze

Breivikův manifest: Popravy žen a multikulturalistů, pak druhá renesance

Myšlenky pachatele norského masakru budou blízké mnoha Evropanům. Rezonují totiž s úzkostmi před světem a s lidskou touhou po jistotě.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kastelán

25. 7. 2011 22:32
Breivik (a Kuras)
Je s podivem, jak protichůdná stanoviska k Breivikovi zaujímají nejen česká, ale i světová média. Nezbylo mi než si "zalistovat" v Breivikově Manifestu. Byl jsem v šoku, že něco takového napsal samouk. Určitě je tam spousta zmateností a věcí nad kterými člověku vstává obočí, ale pakliže člověk projeví trochu dobré vůle, tak se místy jedná o velmi kvalitní příspěvky do debaty o odvrácené straně multikulturalismu a sociálního státu vůbec. Škoda jen, že tento druh debaty, jak Breivik správně tvrdí, je v současné Evropě zcela marginalisován. Je totiž možné, že kdyby zastánci multikulturalismu a tolerance byli někdy schopni tolerovat i jiné názory než ty svoje, tak by Breivika nenapadlo zabíjet desítky lidí. Ano, morální odpovědnost za vraždy v Norsku nesou i netolerantní zastánci politické korektnosti. Politická korektnost totiž často zcela znemožňuje civilizovanou debatu o nepohodlných tématech a pouze nahrává k zastávání krajních stanovisek. Pokud se týká pana Kurase, můžeme mu být vděčni, že se odvážil napsat něco velmi pravdivého, ale pro levici velmi nepohodlného. Přitom Soumrak bílého muže je přesně ten druh literatury, kterou by si měli přečíst milovníci socialismu nejen u nás, ale i v Norsku. P.S.  Chtít srovnávat Breivika a pana Kurase mi přijde jako velká neúcta k panu Kurasovi.
0 0
možnosti

P98e52t18r 60B54u98š19t84a

26. 7. 2011 7:52
Ad pan Kuras
Také nás v redakci to srovnání trochu překvapilo. Benjamin Kuras ve svém široce koncipovaném seriálu Soumrak bílého muže mapuje myšlenkové proudy, jejichž výslednicí je stav, v němž se Západ ocitl. Samozřejmě je v jeho reflexích postřehnutelný jistý osobní postoj, troufám si ho s vysokou mírou zjednodušení nazvat konzervativním a racionálním. "Vinou" pana Kurase je odvaha na tyto proudy upozorňovat a hledat souvztažnosti. Fakt, že se zabývá některými podobnými náměty, kterých se chopil i autor "Breivikovy konstrukce", ať jím je kdokoli, nelze pochopitelně považovat za jakoukoli formu spříznění.Děkujeme, za reakce, připravujeme rozsáhlou sérii článků a analýz, které se budou dále věnovat norskému tématu do hloubky. Přirozeně i z pera pana Kurase. Hezký den všem.
0 0
možnosti