11. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš versus policie, Rath versus Rath a slavný Blahnik v Praze

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Okurková sezona na české poliitické scéně skončila. Policie požádala ve čtvrtek Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že žádost souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo.

Politický boj? Babiš prohlásil, že jde o politický boj a snahu, zabránit mu kandidovat ve volbách. Faltýnek médiím řekl, že se vydání nebude bránit. Ostatní politici jsou v hodnocení žádosti o vydání opatrní, chtějí se s ní nejprve seznámit. Využijí to v dalších dnech v kampani před volbami? Jasněji bude už dnes.

Padne vláda? Napětí panuje i na Slovensku. Koaliční rada bude v pátek pokračovat v jednání o urovnání roztržky ve vládní koalici. Oznámil to předseda jedné ze tří vládních stran Béla Bugár, podle kterého se trojice předsedů vládních stran shodla, že nynější vláda na Slovensku nemá alternativu. Opozice oznámila, že se v příštích dnech pokusí na mimořádné schůzi parlamentu odvolat ministra školství za skandál okolo rozdělování peněz z Evropské unie, který vyvolal koaliční krizi.

Spor Rathů o dědictví. Obvodní soud pro Prahu 6 pokračuje v projednávání žaloby na exhejtmana Davida Ratha kvůli dědictví po jeho otci. Rathův bratr Michal se totiž domáhá zneplatnění závěti.

Slavný Blahnik v Praze. V pražském Muzeu Kampa se zastavila putovní výstava, která představí oblíbené dámské boty návrháře Manolo Blahnika. Boty, které mnohé ženy znají z filmu a televize, kde je nosí či po nich touží hrdinky reálné či smyšlené, si budou moci zájemci prohlížet od pátku do 12. listopadu. Kromě samotných lodiček, střevíčků a sandálů uvidí také autorovy návrhy a mohou se dozvědět, jak kultovně vnímané boty vznikají. „Je tu počasí jak na Sicílii,“ řekl Blahnik ve čtvrtek na sluncem zalitém dvoře Muzea Kampa, kam spolu s novináři přišlo několik desítek milovníků módních trendů.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz