2. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Bude se jednat o osudu dieselových motorů a české týmy čeká boj o Ligu mistrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Představení nového plakátu filmu Po strništi bos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představení nového plakátu filmu Po strništi bos | foto: ČTK

PRAHA Horko se trochu zmírní. V Německu se bude jednat o budoucnosti dieselových motorů, ve Slavonicích se uskuteční předpremiéra nového Svěrákova filmu a české fotbalové kluby čeká boj o Ligu mistrů.

Teploty už nebudou ve středu šplhat tak vysoko jako v úterý, ale pořád bude velmi teplo, teploty podle meteorologů překročí třicetistupňovou hranici (na jihovýchodě má být až 34 °C ), přestože by mělo být spíše oblačno. Mohou se objevit bouřky.

V Berlíně se sejdou zástupci německé vlády s vedoucími představiteli německých automobilek. Téma jednání je poměrně výbušné: snížení emisí dieselových vozů. Jednání přichází v době, kdy se některá města pokoušejí zcela zakázat vjezd aut s dieselovými motory do centra. Výsledky schůzky zcela jistě ovlivní v budoucnosti i automobilový provoz v Česku, takže ve střehu by měli být i čeští řidiči.

Na budově historické Nuselské radnice vyvěsí romskou vlajku při příležitosti mezinárodního Dne romského holokaustu, který připomíná likvidaci tzv. cikánského tábora v Osvětimi-Birkenau v roce 1944.

V Turecku se má konat už dvakrát odložené stání procesu, v němž jsou dva Češi obžalovaní ze členství v teroristické skupině. Mohl by padnout rozsudek. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Čelí obvinění z členství v kurdských milicích YPG, které bojují v Sýrii a jež Ankara řadí k teroristickým organizacím. Češi ale tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Podle tureckého tisku dvojici hrozí až několikaletý trest vězení.

Ve Slavonicích na Jindřichohradecku se uskuteční ve 20:30 předpremiéra nového filmu Jana Svěráka Po strništi bos. Promítání očekávané novinky a patrně posledního filmového díla dvojice Zdeňka a Jana Svěrákových zahájí čtvrtý ročník Letního filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest. Na předpremiéře se objeví autor scénáře Zdeněk Svěrák, jeho syn a režisér Jan a herci Jan Tříska a Tereza Voříšková.

České fotbalové kluby čeká boj o milionářskou Ligu mistrů. V odvetách 3. předkola hraje pražská Slavia v běloruském Borisově (19:00, 02 TV) a Plzeň doma s rumunským FCSB (20:15, ČT Sport). České týmy mají dvojzápasy nadějně rozehrané, Slavia doma vyhrála 1:0 a Plzeň uhrála v Bukurešti remízu 2:2. Pokud české kluby postoupí, objeví se v posledním předkole LM a tím si zajistí jistotu účasti v evropských pohárech (v případě výhry v Lize mistrů, v případě prohry v Evropské lize).

Lidovky.cz
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz