Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko navštíví ministr zahraničí USA Pompeo, Senát projedná Vystrčilův program na Tchaj-wanu

Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Pompeo. | foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Dnešní den přinese významnou diplomatickou událost, Česko totiž navštíví ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo. Zahájí zde cestu po čtyřech zemích střední Evropy. Dnes bude v Plzni jednat se šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD), ve středu se sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí také v Senátu. Hlavními tématy Pompeových jednání v Česku by měly být kybernetická bezpečnost, mobilní sítě páté generace (5G) a rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě. Pompeo zahájí svůj oficiální program v Česku návštěvou Plzně, kde si společně s Petříčkem připomenou 75. výročí osvobození města americkou armádou na konci druhé světové války.

Organizační výbor Senátu má dnes rozhodnout o programu cesty a složení delegace předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan.

Navzdory vládním prázdninám se premiér Andrej Babiš (ANO) sejde na ministerstvu financí s některými ministry a bude s nimi jednat o rozpočtu na příští rok.

Městský soud v Praze pokračuje v projednávání kauzy privatizace a údajného tunelování Mostecké uhelné společnosti.

Na 13:30 je naplánován přílet českých záchranářů z týmu USAR, který pracoval po výbuchu v bejrútském přístavu. V podvečer by měl dorazit také letoun s vybavením záchranářů.

Ve Valdštejnském paláci na Praze 1 bude zahájena putovní panelová výstava Karel Čapek 130. Připomene 130 let od narození spisovatele a někdejšího obyvatele Prahy 10, kam se počátkem září výstava přesune.

Sledovat budeme nadále situaci v Bělorusku, kde se v souvislosti s nedělními prezidentskými volbami, které opět vyhrál Alexander Lukašenko, očekávají další demonstrace a nepokoje.

V Petrohradu proběhne uctění památky 118 námořníků, kteří před 20 lety přišli o život v ruské jaderné ponorce Kursk.

V Súdánu pokračuje soud s bývalým prezidentem Umarem Bašírem a dalšími 27 osobami obviněnými z účasti na státním převratu z roku 1989. Souzeným hrozí až trest smrti.

V USA proběhnou prezidentské primárky demokratů a republikánů ve státě Connecticut, které uzavírají nominační proces před listopadovými volbami. Původně se měly konat již v dubnu, kvůli pandemii nemoci covid-19 ale byly opakovaně přeloženy. Výsledky se očekávají ve středu.

,

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...