27. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko uvidí nejdelší zatmění Měsíce v 21. století. Babiš bude řešit migraci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Zatmění měsíce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatmění měsíce | foto: Reuters

PRAHA V České republice bude k vidění unikátní astronomický jev. Slunce, Země a Měsíc se ocitnou v jedné přímce - v 21.30 dojde k nejdelšímu úplnému zatmění Měsíce v 21. století. Premiéra Andreje Babiše v Rakousku čeká jednání o uprchlické strategii s britskou premiérkou Theresou Mayovou či rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.


Nejdelší zatmění Měsíce v 21. století. Úkaz bude z Česku pozorovatelný v pozdních večerních a nočních hodinách, úplné zatmění začne ve 21:30 SELČ a skončí ve 23:13 SELČ. Při zatmění nastane takzvaný mikroúplněk, kdy se Měsíc ocitne na své eliptické dráze od Země nejdále. Tento jev nastává zhruba dvakrát až třikrát ročně, nad územím České republiky se objevuje zhruba jednou za tři roky. Zatmění bude nejlépe pozorovatelné v takzvaných oblastech tmavých obloh, což jsou území s nízkou úrovní světelného znečištění a v ČR k nim patří například část Jizerských hor nebo Beskyd. Další takové podobně dlouhé zatmění bude možné pozorovat v roce 2029.

Co s uprchlíky? Český premiér Andrej Babiš bude v Salcburku jednat o přístupu k migraci s britskou premiérkou Theresou Mayovou, rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a estonským premiérem Jürim Ratasem. Politici se setkají při příležitosti salcburkského festivalu vážné hudby.

Pokračují výslechy v kauze OKD. V 9.00 se sejde vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD. Na programu jsou neveřejné výslechy svědků. Přijít by měli někdejší premiér Bohuslav Sobotka, bývalý ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a nynější guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Probíhá proces s bývalým jihoafrickým prezidentem Jacobem Zumou, který čelí 16 obviněním z podvodů, korupce, praní špinavých peněz a vydírání. Funkci hlavy státu složil kontroverzní státník po devíti letech ve funkci na nátlak vládní strany Africký národní kongres. V posledních letech se v souvislosti s ním hovořilo zejména o renovaci jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny.

Vrcholí Tour de France. Nejslavnější cyklistický etapový závod jde do finiše. Na programu je poslední horská etapa (celkově 19. z 21), v které se může rozhodnout o vítězi. Tour de France skončí v neděli.

Výšlap na nejdělší stěnu světa. V pátek začíná expedice Marka Holečka a Tomáše Petrečka, kteří se pokusí jako první Češi a teprve třetí výprava v historii zdolat himalájskou horu Nanga Parbat jižní Rupálskou stěnou, která je vůbec nejdelší na světě. Jejich cestu budeme sledovat online na Lidovky.cz/Holecek.

  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!