18. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko zasáhne silné sněžení a vítr. Vzpomínání na pád slovenského letadla

Sněhová bouře v italském Claviere. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhová bouře v italském Claviere. | foto: ČTK

PRAHA V Česku se dnes očekává další velmi silné sněžení, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. Ve výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kvůli silnému sněžení očekává kalamitní stav na silnicích. Varuje i před náledím, silným větrem a závějemi.

Trochu jako Kyrill. Velmi silně foukat začne ve čtvrtek odpoledne. Na jihu republiky může vítr dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 125 km/h. V noci na pátek bude slábnout. Podle meteorologů čtvrteční situace „trochu“ připomene výročí, kdy do Česka před 11 lety v lednu dorazil Kyrill. Tentokrát nese tlaková níže označení Friederike, do Česka dorazí postupně přes Německo a Polsko.

Kvůli velmi silnému větru a hustému sněžení se ve čtvrtek odpoledne a večer očekávají na horách na severu závěje. Lidé proto mají v případě jízdy počítat se zpožděním, pamatovat by měli na zimní výbavu, teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení. Možné jsou i komplikace se zásobováním a zdravotnickými službami, vyloučit se nedají ani výpadky elektrického proudu.

Ministři pod palbou dotazů. Měla by pokračovat řádná lednová schůze Poslanecké sněmovny. Na programu by byly zejména pravidelné interpelace na členy vlády.

Vzpomínání na slovenskou tragédii. V kostele sv. Jana Nepomuckého na pražských Hradčanech proběhne od 17.00 zádušní mše k uctění památky 42 slovenských vojáků a pracovníků slovenského ministerstva obrany, kteří před 12 lety tragicky zahynuli při pádu vojenského letadla nedaleko maďarské obce Hejce během návratu z operace KFOR v Kosovu. Zúčastní se ministryně obrany Karla Šlechtová a náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář.

Okamura vs. Babiš. V 18:00 proběhne schůzka představitelů hnutí ANO se zástupci SPD o vládní spolupráci.

Zeman u Soukupa. Od 20:15 prezident Miloš Zeman vystoupí na TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem.

Nomádi v Brně. Velkým tahákem veletrhů GO a Regiontour a hlavně festivalového pavilonu F v Brně bude projekt Nomádi. Rozhodně jste o seriálu zpravodajského portálu Lidovky.cz už slyšeli. V lednu budete mít možnost se s některými dobrodruhy, kteří po celém světě cestují na vlastní pěst, v nezvyklých vozech a často po neobvyklých místech planety, setkat osobně. Dnes je veletrh otevřen odborníkům, od pátku i veřejnosti.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz