23. ledna 2018 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman a Drahoš se konečně střetnou v přímém duelu. Praha bude řešit libeňský most

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | foto: Matouš René

Dlouho očekávaný souboj je tady. Miloš Zeman a Jiří Drahoš se poprvé střetnou „ tváří v tvář“ v televizním duelu. Ten první se odehraje na televizi Prima.

Uskuteční se první debata prezidentských kandidátů, které se zúčastní jak současný prezident Miloš Zeman, tak i jeho protikandidát Jiří Drahoš. Duel proběhne v Hudebním divadle Karlín a bude ho přenášet TV Prima. Zeman v prvním kole prezidentské volby debaty striktně odmítal. Ve druhém ale zvolil opačný postup a kývl hned čtyřem televizím, Drahoš pak přistoupil jen na dvě.

- Mimořádné jednání výboru pro dopravu pražského zastupitelstva se bude zabývat situací kolem Libeňského a dalších pražských mostů.  Ten Libeňský byl v pátek kvůli havarijnímu stavu uzavřen pro MHD a osobní automobily. Praha nyní řeší náhradní autobusovou dopravu. Stavba z roku 1928 nebyla nikdy opravována.

- Pokračují složitá vyjednávání o podpoře vlády Andreje Babiše. V úterý proběhne jednání hnutí ANO a KSČM.

- Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude pokračovat v projednávání soudních žádostí o vydání Bohuslava Svobody (ODS) a Pavla Růžičky (ANO) k trestnímu stíhání.  Růžička, zákonodárce z Postoloprt na Ústecku, měl podle vyšetřovatelů městu způsobit škodu přes půl milionu korun. Růžička vinu od začátku odmítá, stíhání je podle něho účelové. Poslanec Bohuslav Svoboda je podezřelý v případu pražské městské karty opencard.

- Obvodní soud pro Prahu 1 se bude zabývat případem předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše, kterému hrozí tři roky vězení za popírání a schvalování genocidy, podněcování k nenávisti a hanobení národa.

- Zlínská pobočka brněnského krajského soudu se znovu bude zabývat případem zakladatele ezoterické školy Poetrie Jaroslava Dobeše a jeho spolupracovnice Barbory Pláškové. V roce 2014 potrestal krajský soud Dobeše, známého jako „guru Jára“ za znásilňování studentek školy deseti lety vězení a Plášková dostala 9,5 roku. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek v květnu 2015 zrušil a vrátil zpět ke krajskému soudu. Dobeš s Pláškovou jsou nyní vězněni na Filipínách.

- V kanadském Montrealu se uskuteční šesté kolo jednání mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). 

- V Bruselu budou jednat ministři financí zemí EU.  Tématem bude další vývoj hospodářské a měnové unie a kroky k řešení problematiky nesplácených bankovních půjček. Souhlasit by měly se závěry roční analýzy růstu a sledování makroekonomických nerovnováh členských zemí jak je předložila Evropská komise. 

- Začíná světové ekonomické fórum v Davosu. Vrcholného setkání se zúčastní přes 60 prezidentů a premiérů včetně americké hlavy státu Donalda Trumpa. Od 24. ledna se za ČR zúčastní premiér Andej Babiš.


- Eurokomisař Günter Oettinger bude v Bruselu odpovídat europoslancům z kontrolního výboru na dotazy ohledně poznatků z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo protikorupčním úřadem OLAF.

- Americká filmová akademie vyhlásí v Los Angeles nominace na Oscary. 

Lidovky.cz
  • 0Diskuse