30. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co napáchala nedělní vichřice a očekávané stíhání katalánského premiéra

Nehoda v Zálužanech, vítr shodil strom na auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda v Zálužanech, vítr shodil strom na auto. | foto: ČTK

Praha Česko bude zjišťovat rozsah škod po nedělní vichřici, Babiš hledá koaliční partnery, v USA se spekuluje, zda dnes vyšetřovatelé zatknou kvůli ruské stopě někoho z blízkého okolí Donalda Trumpa, a katalánskému vedení po jednostranném vyhlášení nezávislosti hrozí stíhání pro vzpouru, za níž může skončit ve vězení až na 30 let.

Kolik stála nedělní vichřice? Česko bude sčítat škody po řádění nedělního extrémního větru, který v průběhu dne zapříčinil výpadky elektrického proudu ve více než půl milionu domácností. Na řadě míst po celé zemi vichřice ničila střechy a porážela stromy, které v neděli při pádu zabily dva lidi.

Přijdou si pro Trumpovy spolupracovníky? V USA by mělo začít zatýkání prvních lidí obviněných v souvislosti se zasahováním Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Tým vyšetřovatelů, který vede Robert Muller, má první obvinění a spekuluje se, zda si přijde pro některého z blízkých spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa.

Reakce na státní vyznamenání. V neděli večer dostalo od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání celkem 39 osobností, nejvíce za celou dobu, kdy stál v čele země. Stejně jako v předchozích letech lze čekat, že Zemanův – v některých případech kontroverzní – výběr oceněných vyvolá další reakce veřejnosti.

Patová situace ve sněmovně? Jak pokročí vyjednávání o možných povolebních koalicích? Podle nedělních slov šéfa ANO Andreje Babiše uvízlo na mrtvém bodě, ostatní strany prý nemají zájem o debatu. Pronesl to však ještě předtím, než Pirátská strana oznámila, že na funkci předsedy sněmovny podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka. Předznamenává to další sbližování?

Jak dopadne katalánský premiér? Horký víkend v Katalánsku začal v pátek jednostranným vyhlášením nezávislosti, na nějž španělská vláda zareagovala odvoláním regionální vlády a rozpuštěním parlamentu. Vyhlášení nezávislosti neuznalo ani Španělsko, ani žádná ze zemí EU, včetně Česka, a dalších světových velmocí. V sobotu i neděli vycházely do ulic obří davy zastánců katalánské nezávislosti i jednotného Španělska. Odvolaný katalánský premiér Carles Puigdemont vyzval příznivce odloučení regionu od Španělska, aby usilovali o nezávislost nenásilně, demokratickou cestou. On sám – stejně jako další lidé z katalánského vedení – však v tomto týdnu bude patrně čelit stíhání ze strany generální prokuratury pro vzpouru. Za tu jim může hrozit až 30 let vězení.

Zakázky České pošty u soudu napodruhé. Městský soud v Praze začne od dnešního rána podruhé projednávat kauzu údajné manipulace se zakázkami České pošty, v které figuruje 10 obviněných osob a tři firmy. Jednou z obviněných firem je hustopečský Agrotec, který patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Hovory z Lán. Hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu bude krátce po páté hodině odpolední prezident Miloš Zeman. Rozhovor bude vysílán živě ze zámku v Lánech a Zemana si tak budou moct poslechnout i diváci jiných médií, než je TV Barrandov.

Co bude s Kurdistánem? Dnes budeme sledovat i vývoj v Iráku, kde armáda bojuje proti posledním oddílům Islámského státu a kde se vyvíjí situace kolem sporu mezi centrální vládou a autonomním Kurdistánem po referendu o nezávislosti.

Jednání o Sýrii. Dnes má začít sedmé kolo astanských rozhovorů o Sýrii. Minulých kol se zúčastnili kromě syrských zástupů také představitelé Ruska, Turecka a Íránu. Dohodli se o klidových zónách v několika částech Sýrie.

Za kolik se vydraží císařův cvikr? Ve Vídni dnes proběhne dražba předmětů z vlastnictví slavných osobností, mimo jiné přezky z boty skladatele Wolfganga Amadea Mozarta či cvikru císaře Františka Josefa I.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz