18. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Další čínská ‚párty‘ na Hradě a kdo vynáší informace z vyšetřovacích spisů?

Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vztahy mezi Čínskou lidovou republikou, v minulých dnech hojně ve světě kritizovanou za věznění umírajícího disidenta Lioua Siao-poa, a prezidentem té české se zdají být velmi přátelské. Dnes opět Miloš Zeman přijme na Hradě oficiální čínskou delegaci.

Za Trumpem nejel, Číňané jedou za ním. Zeman tak přijme v 18.00 první „velkou návštěvu“ po dovolené, během které dal přednost slunění u rybníka a plavbě na člunu před jednáním zemí střední a východní Evropy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Varšavě.

Pokračování Hedvábné stezky. Po přijetí oficiální čínské delegace na Hradě ale radovánky nekončí. Zeman se poté zúčastní také zahájení slavnostního galavečera, který se koná při příležitosti Čínského investičního fóra. To bude na Hradě zasedat v úterý a ve středu a budou se na něm projednávat konkrétní projekty, na nichž by mohli spolupracovat představitelé Číny a 16 zemí střední a východní Evropy. Fórum navazuje na projekt nové Hedvábné stezky.

Řešení úniků. Ráno zasedne ve sněmovně vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. Měla by vyslechnout náměstky policejního prezidenta a nejvyššího státního zástupce Jaroslava Vilda a Igora Stříže.

Nevýhodné smlouvy na ŘSD? Soud v Praze 4 bude pokračovat v projednávání případu bývalého výkonného ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michala Haly, který čelí s dalšími čtyřmi muži obžalobě z uzavření nevýhodných smluv na pronájem odpočívadla Černá studánka na dálnici D1 na Vysočině.

Skandál ve špičkách katolické církve? Hlavní finanční poradce papeže Františka kardinál George Pell má stanout před australským soudem pro obvinění ze sexuálního obtěžování nezletilých chlapců v 70. letech.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz