26. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Dozvíme se někdy, kdo zabil krále podsvětí? A Chovanec na Hradě kvůli Čapímu hnízdu

Antonín Běla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Běla. | foto: Reprofoto

PRAHA Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze s jistotou vyloučit, že čin spáchal někdo jiný. Obžalovaní dlouhodobě vinu odmítají. Zproštění obžaloby navrhli i jejich advokáti. Soud rozsudek vynese právě dnes.

Svědkyně jako důkaz? Bělu před 21 lety zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Policie loni na jaře na základě nových informací, mezi něž patřily hlavně svědecké výpovědi, oba muže zadržela. Šrytr i Kaco vinu odmítají. Tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku. Hrozí jim až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Státní zástupkyně uvedla, že s ohledem na dlouhou dobu od spáchání trestného činu byly k dispozici v podstatě jen dva přímé důkazy, a to výpovědi svědkyň z místa činu. Jedna svědkyně původně mluvila proti obžalovaným, později však výpověď změnila a tvrdila, že je nepoznala. Druhá svědkyně od začátku tvrdila, že neví, kdo střílel.

Čapí hnízdo nebo fungování policie? Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) počítá s tím, že prezident Miloš Zeman s ním chce mluvit o fungování policie obecně, nikoli o případu financování farmy Čapí hnízdo, ve které figuruje předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Předpokládám, že pan prezidentem ví o tom, že ministr vnitra nemá ze zákona přístup do živých kauz,“ napsal na twitteru. Zeman předminulý týden řekl, že má v plánu se s Chovancem setkat a vyslechnout jeho stanovisko ke kauze po svém návratu z New Yorku.

Účtenkovka se blíží. Na ministerstvu financí proběhne pracovní snídaně k představení technického řešení loterie Účtenkovka a novinkám z přípravy projektu. Zúčastní ministr financí Ivan Pilný (ANO), náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová, prezident slovenské Finanční správy František Imrecze a Karel Maroušek ze společnosti Diebold Nixdorf. Účtenky bude možné použít do loterie od neděle.

Německé rozhovory. Výsledky nedělních parlamentních voleb v Německu přinesly ztrátu konzervativní unii CDU/CSU, propad sociálních demokratů (SPD) a zisky populistů, ale i obrysy nové vlády a novou podobu opozice. Kancléřka Angela Merkelová chce při sestavování příštího kabinetu jednat se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými, ale i se sociálními demokraty, kteří ovšem oznámili odchod do opozice. Cílem Merkelové je „stabilní kabinet“. Jednání mezi stranami budou pokračovat i dnes.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz