7. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kdo nahradí Merkelovou? Čína má vyslat robota na odvrácenou stranu Měsíce

Měsíc (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Poslanci dnes budou schvalovat toleranci alkoholu u vodáků, CDU si zvolí nového šéfa, který nahradí Angelu Merkelovou, Čína má podle očekávání vyslat robotické vozítko k Měsíci a bývalý šéf FBI James Comey bude vypovídat o vyšetřování kauzy e-mailového účtu Hillary Clintonové.

Nástupce Merkelové. Dnes dopoledne začíná sjezd německých křesťanských demokratů (CDU), na němž si zvolí nového šéfa, který nahradí Angelu Merkelovou. Její projev se čeká kolem poledne. Volba nového předsedy by měla začít po 14. hodině.

Bývalý šéf FBI a Clintonová. Bývalý šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey bude na uzavřeném jednání justičního výboru Sněmovny reprezentantů vypovídat o vyšetřování kauzy soukromého e-mailu někdejší americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Comey později může zveřejnit přepis svého svědectví.

Čínský robot na Měsíci? V Číně vrcholí přípravy na vypuštění sondy Čchang-e 4, která má přistát na odvrácené straně Měsíce. Start je plánován na pátek po sedmé hodině večerní (SEČ) ze západočínského kosmodromu Si-čchang. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na zdroje z čínského kosmického programu. Peking dosud vypuštění sondy oficiálně nepotvrdil. Pokud se start opravdu uskuteční a mise bude úspěšná, stane se Čína prvním státem, jehož stroj přistane na odvrácené straně Měsíce.

Tolerance alkoholu u vodáků. Pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci by měli schvalovat senátní novelu o příspěvcích na péči pro postižené lidi, toleranci alkoholu u vodáků a doplnění názvu státního svátku 17. listopadu.

Dukova mše. Kardinál Dominik Duka bude dnes dopoledne v katedrále sv. Víta sloužit mši věnovanou hnutí Na vlastních nohou Stonožka, které v pomoci dětem v zahraničí spolupracuje s armádou. Mše se zúčastní zástupci armády v čele s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou.

Nový rektor ve Zlíně. Prezident Miloš Zeman jmenuje dnes dopoledne Vladimíra Sedlaříka rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Odpoledne se zúčastní slavnostního aktu k 100. výročí vzniku Hradní stráže. Na místě bude i jednotka čestné stráže prezidenta Slovenské republiky, jízdní čestná stráž s historickou standartou prezidenta republiky z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, dále čestné stráže Československé obce legionářské, České obce sokolské a klubu vojenské historie v uniformách z první republiky.

Švýcarsko o vztazích s EU. Švýcarská vláda dnes rozhodne o osudu připravované rámcové dohody o vztazích s Evropskou unií. EU jednání považuje za skončená a na Bern tlačí, aby ji podepsal.

Ministři zahraničí v Itálii. V Římě se sejdou ministři zahraničí 57 členských států Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Za Česko se jednání zúčastní ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Francie před obávaným víkendem. I dnes budeme sledovat vývoj ve Francii, kde se v sobotu očekávají další velké demonstrace hnutí žlutých vest.

Konec termínu pro Muellera. Uplyne termín, do kterého si soud od zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera vyžádal zprávu o tom, jak někdejší šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort porušil dohodu o spolupráci s vyšetřovateli.

Betlém ve Vatikánu s českou stopou. Papež František odpoledne představí veřejnosti na Svatopetrském náměstí letošní vánoční strom a betlém z písku. Na vzniku výjevu klanění tří králů se podílel i český umělec Radovan Živný.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz