12. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Končí summit NATO a začíná Trumpova návštěva Velké Británie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu. | foto: Reuters

Dnes je závěrečný den summitu NATO, věnovaný především spolupráci s partnerskými zeměmi. Za ČR se ho zúčastní premiér Andrej Babiš a Jan Hamáček, pověřený řízením ministerstva zahraničí.

Zeman nabádal k dialogu s Ruskem. V 8:00 začíná společné vystoupení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga s prezidenty Gruzie a Ukrajiny Giorgim Margvelašvilim a Petrem Porošenkem.Od 10:00 jednání NATO a zemí podílejících se na podpůrné alianční misi Rozhodná podpora (Resolute Support) v Afghánistánu.

Ve středu u večeře podle diplomatických zdrojů spojenci nabádali amerického prezidenta Trumpa, aby v pondělí v Helsinkách prezentoval při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem společný postoj celé aliance.
Vztahy mezi Ruskem a Západem, dění na Ukrajině i okolnosti sestřelení letadla MH17 byly výrazným tématem neformální diskuse šéfů států a vlád. Podle informací českých médií hovořil například prezident Miloš Zeman o potřebě dialogu s Ruskem, který zabrání eskalaci napětí mezi oběma stranami.
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček večer na twitteru napsal, že prezident na pracovní večeři „zdůraznil význam spolupráce v boji proti terorismu, spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu, podpořil navýšení výdajů na obranu a varoval před snahami obnovit studenou válku.“

Kauza Dbalý. Pražský městský soud projednává druhou korupční kauzu exředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Obžaloba se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011.

Zakázka radary. Od 13:30 bude schůze sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Členové projednají informaci k armádní zakázce na pořízení radarů.

Trump v Británii. Americký prezident Donald Trump přiletí na pracovní návštěvu Británie; pro něj a jeho manželku pořádá premiérka Theresa Mayová slavnostní večeři v Blenheimském paláci (nedaleko Oxfordu).

Můžou rodiče na Facebook mrtvé dcery? Německý nejvyšší soud by měl rozhodnout o tom, jestli Facebook musí umožnit rodičům přístup k účtu jejich mladistvé dcery, která před několika lety za nejasných okolností zemřela.

Soud s policisty. Začíná soudní proces se čtyřmi bývalými policisty, obviněnými ze zneužití pravomocí: na strážnici v květnu 2016 mučili zatčeného Igora Stachowiaka (25) elektrickým paralyzérem, muž zemřel. Případ otřásl Polskem. Obviněným hrozí nejvýše pět let vězení. Otec oběti doufá, že soud změní obvinění na vraždu.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz