12. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Končí summit NATO a začíná Trumpova návštěva Velké Británie

Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu. | foto: Reuters

Dnes je závěrečný den summitu NATO, věnovaný především spolupráci s partnerskými zeměmi. Za ČR se ho zúčastní premiér Andrej Babiš a Jan Hamáček, pověřený řízením ministerstva zahraničí.

Zeman nabádal k dialogu s Ruskem. V 8:00 začíná společné vystoupení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga s prezidenty Gruzie a Ukrajiny Giorgim Margvelašvilim a Petrem Porošenkem.Od 10:00 jednání NATO a zemí podílejících se na podpůrné alianční misi Rozhodná podpora (Resolute Support) v Afghánistánu.

Ve středu u večeře podle diplomatických zdrojů spojenci nabádali amerického prezidenta Trumpa, aby v pondělí v Helsinkách prezentoval při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem společný postoj celé aliance.
Vztahy mezi Ruskem a Západem, dění na Ukrajině i okolnosti sestřelení letadla MH17 byly výrazným tématem neformální diskuse šéfů států a vlád. Podle informací českých médií hovořil například prezident Miloš Zeman o potřebě dialogu s Ruskem, který zabrání eskalaci napětí mezi oběma stranami.
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček večer na twitteru napsal, že prezident na pracovní večeři „zdůraznil význam spolupráce v boji proti terorismu, spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu, podpořil navýšení výdajů na obranu a varoval před snahami obnovit studenou válku.“

Kauza Dbalý. Pražský městský soud projednává druhou korupční kauzu exředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Obžaloba se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011.

Zakázka radary. Od 13:30 bude schůze sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Členové projednají informaci k armádní zakázce na pořízení radarů.

Trump v Británii. Americký prezident Donald Trump přiletí na pracovní návštěvu Británie; pro něj a jeho manželku pořádá premiérka Theresa Mayová slavnostní večeři v Blenheimském paláci (nedaleko Oxfordu).

Můžou rodiče na Facebook mrtvé dcery? Německý nejvyšší soud by měl rozhodnout o tom, jestli Facebook musí umožnit rodičům přístup k účtu jejich mladistvé dcery, která před několika lety za nejasných okolností zemřela.

Soud s policisty. Začíná soudní proces se čtyřmi bývalými policisty, obviněnými ze zneužití pravomocí: na strážnici v květnu 2016 mučili zatčeného Igora Stachowiaka (25) elektrickým paralyzérem, muž zemřel. Případ otřásl Polskem. Obviněným hrozí nejvýše pět let vězení. Otec oběti doufá, že soud změní obvinění na vraždu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz