12. července 2018 9:22, aktualizováno  11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Odmítáme být kasičkou NATO.‘ Trump chce od členů dvě procenta z HDP už od ledna

Prezident Donald Trump v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump v Bruselu. | foto: Reuters

Brusel Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zopakoval, že všichni spojenci v NATO musí nakonec na obranu vydávat dvě procenta svého hrubého domácího produktu už od ledna. Uvedl to také ráno na Twitteru před začátkem druhého jednacího dne summitu Severoatlantické aliance v Bruselu, který se soustředí na vztahy s partnerskými státy a začíná společným jednáním s prezidenty Gruzie a Ukrajiny Giorgim Margvelašvilim a Petrem Porošenkem.

Trump tak ve čtvrtek zopakoval požadavek, kterým překvapil spojence v alianci už ve středu odpoledne. USA dlouhodobě tlačí na evropské země a Kanadu, aby navýšily své obranné výdaje. Státy NATO se v roce 2014 na summitu ve Walesu domluvily, že do roku 2024 dostanou své obranné výdaje na dvě procenta HDP. Dosud to dohromady s USA splnilo jen osm zemí (ČR mezi nimi není), nyní už ale má naprostá většina států konkrétní plány, jak se na tuto hodnotu dostanou.

Ve čtvrtek Trump přímo na jednání šéfů států a vlád NATO s prezidenty Ukrajiny a Gruzie nečekaně vznesl požadavek, aby alianční země už do ledna příštího roku zvýšily své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu. Plyne to z diplomatických informací ČTK a Českého rozhlasu.

Kvůli požadavku se následně na mimořádném jednání v Bruselu sešly špičky aliančních zemí už bez gruzínských a ukrajinských partnerů. 

Trump ale dál volí ostrá slova. Ve středu v rozporu s dosavadními aliančními dohodami žádal, aby země začaly dvě procenta vydávat ihned. Odmítá prý, aby USA byly „kasičkou“ NATO a bránily Evropu před Ruskem, se kterým ovšem zároveň evropské země čile obchodují. V této logice ve středu americký prezident ostře kritizoval především Německo, které podle něj platí „miliardy a miliardy“ Rusku za zemní plyn.

Ve čtvrtek ráno na Twitteru i tuto svou výtku zopakoval a spojil s gradujícím obchodním sporem mezi USA a Evropou ohledně celních opatření. „USA platí desítky miliard dolarů, příliš moc dotují Evropu a obrovsky prodělávají na obchodu,“ napsal.

12.července 2018 v 08:12, příspěvek archivován: 12.července 2018 v 09:24

....On top of it all, Germany just started paying Russia, the country they want protection from, Billions of Dollars for their Energy needs coming out of a new pipeline from Russia. Not acceptable! All NATO Nations must meet their 2% commitment, and that must ultimately go to 4%!

Trumpovy ranní příspěvky na sociální síti přišly poté, co se státníci o Rusku a dalších globálních tématech bavili ve středu večer po několik hodin u pracovní večeře v centru Bruselu. Podle dostupných informací ale večer téma dalšího zvýšení obranných výdajů státníkům z ostatních zemí NATO neopakoval.

Ve středu na návrh reagoval generální tajemník aliance Jens Stoltenberg slovy, že je nejdřív třeba začít plnit to, na čem se státy skutečně dohodly, tedy dostat se k oněm doporučeným dvěma procentům.

ČTK