12. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Na Zemana čeká čínský prezident a co říká Česko na milost pro Kajínka

Mioš Zeman odletěl do Číny z vojenského letiště v Praze Kbelích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mioš Zeman odletěl do Číny z vojenského letiště v Praze Kbelích. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Rozhodnutí Miloše Zemana hýbou Českem i v době, kdy míří na Dálný východ. Jakou debatu rozvíří jeho oznámení o milosti pro Kajínka? Jak odpoví Ústavní soud na jeho otázku, zda má povinnost odvolat ministra Babiše? A o čem bude jednat s čínským prezidentem?

Zeman na Dálném východě. Ve čtvrtek vpodvečer, kdy se před „prázdným“ Pražským hradem sešly stovky lidí v pokračujícím protestu proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, odletěl český prezident na státní návštěvu Číny. V delegaci ho doprovázejí mimo jiné expremiér Petr Nečas či miliardář Petr Kellner, kvůli současné vládní krizi v ní naopak chybí tři sociálnědemokratičtí ministři. V pátek čeká Zemana hned několik bodů z oficiálního programu. Po desáté hodině (SELČ) se česká delegace setká s prezidentem Si Ťin-pchingem, před půl dvanáctou se prezident setká i s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami a v jednu hodinu odpoledne na Zemana bude čekat šéf výrobce pneumatik Linglong Tyres.

Kajínek míří na svobodu. Ještě před odletem nechal Zeman Česku prostřednictvím předtočeného rozhovoru pro TV Barrandov jeden vzkaz. Po návratu ze státní návštěvy podepíše milost pro Jiřího Kajínka, který si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. A to navzdory tomu, že ještě loni v únoru Zeman prohlašoval, že Kajínek nárok na milost v jeho očích nemá. Dramatický zvrat v jednom z nejsledovanějších kriminálních případů moderní české historie jistě vyvolá řadu reakcí napříč domácí scénou a nejspíš i v zahraničí. Na serveru Lidovky.cz je budeme podrobně sledovat.

Co odpoví prezidentovi Ústavní soud? A samozřejmě se budeme věnovat i případné reakci Ústavního soudu na Zemanův dotaz, zda je prezident za všech okolností povinen odvolat ministra.

Sejde se koalice? Ještě před návratem Bohuslava Sobotky ze služební cesty v Lucembursku oslovil premiéra Andrej Babiš se žádostí o co nejrychlejší svolání koaliční rady, na níž chce nejen řešit své odvolání z vlády, ale i jméno nového kandidáta na ministra financí. „My máme zájem, aby tato krize skončila co nejdřív, aby vláda dovládla. Proto navrhneme na místo ministra financí někoho jiného,“ řekl Babiš.

Projeví se vládní krize na kandidátkách? Premiérova ČSSD přitom bude mít odpoledne na programu ještě další důležitá rozhodnutí. Vedení strany má schválit lídry a kandidátní listiny do sněmovních voleb pro šest krajů. Mimo jiné Jihočeský kraj, Prahu nebo Jihomoravský kraj, kde má vést kandidátku Sobotka. O prvních osmi již rozhodlo dříve. Jednání předsednictva bude ráno předcházet zasedání stranického grémia.

Dukovany bez dvou bloků. V Jaderné elektrárně Dukovany nebudou dočasně fungovat hned dva bloky. Dnes by měla začít plánovaná tříměsíční odstávka bloku číslo čtyři, do 25. května bude přitom odstaven i dukovanský blok číslo jedna.

Hybrid na dálnici. Jako by vypadlo ze sci-fi filmu. Česká policie ve středu převzala od společnosti Invelt luxusní hybrid BMW i8. Sportovní vozidlo, které mají policisté zdarma zapůjčené na půlroční testování, by mělo ode dneška jezdit jako postrach dálničních pirátů na jižní Moravě.

Začíná Pražské jaro. Meteorologické jaro se nám až do poloviny týdne zarputile vyhýbalo a ani na víkend není zrovna příznivá předpověď. Alespoň milovníkům vážné hudby tak může spravit chuť večerní zahajovací koncert 72. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, na kterém zazní Smetanova Má vlast v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima. Festival potrvá do 2. června.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz