Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novou vládu čeká jmenování u Zemana, sněmovna i nové úřady. Lidé si připomenou Miladu Horákovou

Události

  6:17
Perný den čeká ve středu nové i staronové členy vlády premiéra Andreje Babiše. Hned ráno je přijme prezident Miloš Zeman, aby je jmenoval do funkcí, pak požádají poslance o důvěru a vzápětí je předseda vlády uvede do jejich úřadů.

Prezident Miloš Zeman ve středu podruhé jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše předsedou vlády. foto:  Dan Materna, MAFRA

- Prezident Miloš Zeman jmenuje členy nové vlády ANO a ČSSD. Hned poté se kabinet sejde ve Strakově akademii a zúčastní se i jednání ve sněmovně, aby požádal o vyslovení důvěry. Poté předseda vlády Andrej Babiš uvede nové členy vlády do úřadů.

Na seznamu kandidátů je přitom i adept na ministra zahraničí Miroslav Poche (ČSSD), s jehož kandidaturou nesouhlasí Zeman ani komunisté, kteří mají vládu ANO a ČSSD tolerovat.

- Bankovní rada České národní banky bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, tedy úrokových sazeb. Rozhodnutí ČNB zveřejní ve 13.00. 

- Krajský soud vynese rozsudek v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Soud Ratha v roce 2015 nepravomocně potrestal 8,5 roku vězení za údajné přijímání úplatků a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji, týkajícími se údajné manipulace s tendry na modernizace středočeských nemocnic, opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku či hostivického gymnázia.

Odvolací vrchní soud rozsudek později zrušil s tím, že klíčové odposlechy nelze v řízení použít. Nejvyšší soud však následně vyslovil opačný názor, důkazy v podobě nahrávek tak u krajského soudu obstojí.

- Na pražském Výstavišti se uskuteční veřejné projednání návrhu pražského Metropolitního plánu. Zároveň začíná měsíční lhůta, kdy je možné zasílat k návrhu připomínky.

- Sněmovní branný výbor projedná mimo jiné českou pozici pro summit NATO v Bruselu a návrh KSČM na zrušení zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr.

- Na řadě míst si lidé připomenou výročí smrti Milady Horákové popravené  před 68 lety komunistickým režimem. Pietní shromáždění za účasti pražské primátorky Adriany Krnáčové se už dopoledne uskuteční u pomníku obětem komunismu na Újezdu. Další akce se koná po poledni u vazební věznice Pankrác. Výročí smrti Milady Horákové vyvrcholí happeningem „Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu“, kdy  na ostrově Kampa a při břehu Vltavy lidé zapálí svíčky.

- Obvodní soud pro Prahu začne projednávat žalobu ruského anarchisty Igora Ševcova, který žádá po českém státu 1,3 milionu korun jako odškodné za své trestní stíhání. Student čelil obžalobě ze žhářského útoku na dům ministra zahraničí Martina Stropnického.

- Kvůli pravidelné údržbě a mytí bude od 23.00 do 5. 00 úplně uzavřen Strahovský tunel. 

- V Haagu se na žádost Británie mimořádně sejde Organizace pro zákaz chemických zbraní, která by chtěla posílit pravomoci organizace.

- V Bahrajnu se koná jednání Výboru světového dědictví UNESCO, který rozhoduje o nových památkách zařazených na seznam světového dědictví.

- Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton se v Moskvě má sejít s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, možná jej přijme i prezident Vladimir Putin.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat