1. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Odvolací soud rozhodne o vlastnictví komiksu Káji Saudka, v Nizozemsku platí zákaz zahalování tváře

Muriel a andělé vychází v limitované edici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muriel a andělé vychází v limitované edici. | foto: Nakladatelství Plus/ Albatros

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Městský soud v Praze soud rozhodne o odvoláních ve sporu mezi dědici zemřelého kreslíře Káji Saudka a sběratelem Tomášem Šmídkem o vlastnictví komiksu Muriel a andělé. Dílo Šmídek v roce 2013 koupil od pražské Galerie Moderna za 2,5 milionu korun, příbuzní Saudka ale tvrdí, že byl komiks před desítkami let odcizen. Obvodní soud počátkem roku nepravomocně rozhodl, že Saudkovo vlastnické právo na komiks nikdy nezaniklo.

V Nizozemsku vstoupí v platnost zákon, který zakazuje zahalování tváře na některých veřejných místech. Norma je namířená hlavně proti muslimským ženským oděvům, jako jsou burky a nikáby.

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace se na svém zasedání bude zabývat výtržnostmi chuligánů Slavie při nedělním ligovém zápase s Olomoucí. Chuligáni v závěru duelu naházeli do sektoru pro fanoušky hostů pyrotechniku. Slavii hrozí uzavření celého stadionu v Edenu.

Pracovníci ze skupiny JCDecaux budou odstraňovat nelegální billboardy v Praze. Organizátoři akce, která se od 13:00 koná na příjezdové dálnici k letišti, budou informovat také o tom, které billboardy mají být podle zákona odstraněny a které mohou zůstat, vysvětlí práva a povinnosti, které vznikají vlastníkům a provozovatelům reklamních ploch, vlastníkům pozemků a úřadům, a o aktuálních počtech nelegálních billboardů v Praze, Brně a na hlavních dálničních tazích.

Dnes se uskuteční doplňovací volby do dolní komory britského parlamentu. Voliči ve velšském obvodu Brecon and Radnorshire peticí odvolali konzervativce Chrise Daviese. Podle průzkumů má největší šanci kandidát liberálních demokratů, těsná hlasovací většina vládní strany se tak může opět zmenšit.

Krajský soud v Českých Budějovicích vyhlásí rozsudek v procesu s mužem a ženou, kteří podle obžaloby loni zavraždili manželský pár na Písecku. Poté uprchli z Česka a policie je nalezla v Rumunsku.

Bankovní rada České národní banky bude jednat o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb ČNB zveřejní ve 13:00. Podle analytiků nechá ČNB úrokové sazby bez změny. proti růstu sazeb hovoří především vývoj v zahraničí. Nová prognóza ČNB se podle ekonomů ve srovnání s květnem změní jen málo.

Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl bude jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou a šéfkou Finanční správy Richterovou. Předmětem jednání je zamýšlená optimalizace finanční správy, možné zavedení zdanění peněz, které dávají obce příspěvkovým organizacím, ale také hrozící zdanění například u cyklostezek, které si rozdělí obce po vystoupení ze spolků.

Do čela České konference rektorů nastupuje rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička.

Od 17:00 začne v pražském Karolinu slavnostní zahájení výstavy Mezi Prahou a Káhirou, která se uskuteční ke 100. výročí egyptologie na Univerzitě Karlově.

Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.