Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokračuje rozruch kolem odvolání Fajta, Rusko oslaví vítězství a Langer bude mít autogramiádu

Události

  5:00
Ministr kultury Antonín Staněk bude poslancům i umělcům vysvětlovat odvolání šéfa Národní galerie v Praze Jiřího Fajta. Rusko oslaví vítězství nad nacistickým Německem a do Berlína při této příležitosti přijedou Noční vlci. Exministr Ivan Langer bude podepisovat svoji básnickou sbírku.

Lidé demonstrovali proti postupu ministra kultury Antonína Staňka při odvolání ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. foto: ČTK

Mezi politiky a umělci stále rezonuje nečekaný krok ministra kultury Antonína Staňka z 18. dubna, kdy odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Hned ráno bude odvolání řešit sněmovní kulturní podvýbor, pozváni byli Fajt, Soukup i Staněk. Poté má ministr kultury briefing na téma Jaké další kroky chystá ve vedení dotčených institucí a následně se setká se zástupci kulturních institucí a umělců, kteří s odvoláním obou ředitelů nesouhlasí. Odpoledne pak situaci kolem Staňka projedná stranické grémium ČSSD.

Pokračuje schůze Sněmovny. Na programu jsou mimo jiné pravidelné interpelace a druhé čtení lékové novely o takzvaném lékovém záznamu pacienta.

Rusko uctí 74. výročí vítězství nad nacistickým Německem tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě. Prezident Miloš Zeman vystoupí s projevem na ruském velvyslanectví v Praze a do Berlína mají u příležitosti výročí konce druhé světové války dorazit motorkáři z ruského nacionalistického klubu Noční vlci.

V rumunském Sibiu se uskuteční neformální summit Evropské unie. Za Česko se zúčastní premiér Andrej Babiš. Na programu je jednání lídrů s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim.

Ve středních školách po celé ČR končí studentské volby do Evropského parlamentu 2019. Čtvrtek je posledním dnem pro doručení žádosti o vydání voličského průkazu, s nímž se bude možné zúčastnit evropských voleb v kterékoli volební místnosti v ČR.

V Černé Hoře má být vynesen rozsudek v procesu s představiteli černohorské opozice obžalovanými z účasti na přípravě pokusu o převrat, který byl zmařen těsně před parlamentními volbami v roce 2016.

Soud v americkém New Yorku vynese verdikt nad Annou Sorokinovou. Rodačka z Ruska, která vyrůstala v Německu, se deset měsíců vydávala za bohatou německou dědičku, podvedla banky, luxusní hotely i letecké společnosti. Hrozí ji až 15 let vězení.

V Jihlavě se uskuteční autogramiáda bývalého ministra vnitra Ivana Langera, který bude podepisovat svou knihu Sochobásně v Síti. Ta je v pořadí již třetí antologií poznámek a poeticko-politických glos a „šlehů“, které Langer publikoval na Facebooku. Na autogramiádě také představí putovní výstavu „Sochobásní“ – pětadvaceti plastik, které ztvárňují jeho texty a glosy.

Na Výstavišti Praha začne 25. ročník veletrhu Svět knihy, jehož hlavním hostem je Latinská Amerika. Odpoledne bude předávání anticen za nejhorší překlady.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...