21. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Předčasné volby v Katalánsku, vyjednávání ANO o vládě a Sportovec roku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lidé s katalánskou vlajkou na demonstraci za propuštění katalánských politiků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé s katalánskou vlajkou na demonstraci za propuštění katalánských politiků. | foto: Reuters

PRAHA Předčasné katalánské volby, které se konají tento čtvrtek, nebudou jen hlasováním o poslancích regionálního parlamentu. Voliči se de facto vyjádří i k tomu, zda podporují bývalé vedení této autonomní oblasti, které čelí trestnímu stíhání kvůli snahám o odtržení od Španělska. Madrid si od hlasování slibuje vyřešení vleklé katalánské krize, což ale vzhledem k předpokládaným vyrovnaným výsledkům může trvat dlouho.

Volby nařízené Madridem. Katalánské volby jsou prvními regionálními volbami za čtyřicet let demokratického Španělska, které nevyhlásila autonomní vláda, ale Madrid. Španělská vláda tak učinila koncem října, když rozpustila katalánský parlament, odvolala regionální vládu a převzala přímou správu nad Katalánskem. Důvodem byly separatistické snahy regionální vlády, které vyvrcholily 27. října rezolucí katalánského parlamentu o nezávislosti.

Sesazená katalánská vláda i několik členů bývalého vedení katalánského parlamentu čelí u madridského soudu obvinění ze vzpoury. Někteří z nich přitom znovu kandidují ve volbách a dva exministři jsou od začátku listopadu ve vazbě. Ve vězení bylo i několik dalších exministrů, kteří byli posléze propuštěni na kauci. Pět členů sesazené katalánské vlády, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta, uteklo do Bruselu a v případě návratu do Španělska jim hrozí zatčení.

Slíbí Okamura podporu? Zástupci hnutí ANO budou jednat o programovém prohlášení a o možné podpoře své menšinové vlády. Sejdou se zástupci SPD, Pirátů a TOP 09. ČSSD podle premiéra Andreje Babiše odmítla ve středu podpořit menšinovou vládu hnutí ANO, nevyloučila ale spolupráci v případě druhého pokusu o sestavení vlády. Babiš také potvrdil, že hnutí STAN jakoukoli jeho vládu podporovat odmítlo a že s KSČM bude ještě jednat o programových otázkách.

Elitní detektiv u soudu. Okresní soud pro Prahu-západ začne řešit případ bývalého detektiva Jiřího Komárka, který čelí obžalobě kvůli tomu, že nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací. Kauza se týká loňské sporné reorganizace uvnitř policie.

Tribunál se loučí. V Haagu proběhne v poledne slavnostní ukončení činnosti Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Jeruzalém v OSN. Valné shromáždění OSN bude na mimořádném zasedání jednat o rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Hlasovat by měla o rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by měla odsoudit uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. V pondělí Spojené státy tuto rezoluci vetovaly.

Kdo vystřídá Krpálka? Anketa Sportovec roku nemá výrazného favorita, ale na trůn by se mohla vrátit žena. V desítce nominovaných je pět mužů a stejný počet žen a vítěz 59. ročníku ocenění Klubu sportovních novinářů bude vyhlášen ve čtvrtek na slavnostním večeru v pražském hotelu Hilton, který začne ve 21:35. Loni judista Lukáš Krpálek ukončil desetiletou nadvládu žen, ale letos se do desítky nedostal.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz