8. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Protesty proti Trumpovi, noví ministři u Zemana a vlaky, co budou objíždět Česko

Palestinci pálí fotografie Donalda Trumpa a Benjamina Netanjahua. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci pálí fotografie Donalda Trumpa a Benjamina Netanjahua. | foto: ČTK

PRAHA Rozhodnutí Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele už od středy vyvolává protesty, ty velké mají přijít dnes. Izraelská armáda posílí jednotky na Západním břehu Jordánu, kde se čekají velké protesty. O situaci má jednat Rada bezpečnosti OSN. Šéfka diplomacie EU Mogheriniová se má v Bruselu sejít s jordánským ministrem zahraničí Safadím.

Neklid na Blízkém východě. Palestinci protestovali už ve čtvrtek v Pásmu Gazy, na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě. Protesty se konaly také v Pákistánu. V Amsterodamu zatkli muže, který s palestinskou vlajkou a voláním Bůh je veliký rozbil okna židovského podniku. V palestinských městech se pálily fotografie Trumpa a Netanjahua a také vlajky USA a Izraele. Na pátek jsou svolány masové protesty. Palestinští zdravotníci oznámili, že izraelští vojáci při zásazích zranili 17 lidí, jeden byl zasažen ostrou palbou, další zranily gumové projektily.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja ve čtvrtek řekl, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo považovat za vyhlášení války Palestincům. Pátek by měl být podle něj zahájením intifády za osvobození Jeruzaléma a Západního břehu. Při minulých dvou intifádách přišlo o život na 6000 lidí. Somálská radikální skupina Šabáb vyzvala muslimy, aby se chopili zbraní na obranu jeruzalémské mešity Al-Aksá.

Zeman a ministři. Trumpův krok ve čtvrtek večer ocenil český prezident Miloš Zeman. Uznání Jeruzaléma by podle Zemana měly provést i Evropská unie a Česko. Dnes se hlava státu však od izraelských témat přesune k těm domácím. Ve 13:00 a 15:00 setká s nejmenovanými kandidáty na ministry. Ve čtvrtek se sešel s kandidátkami na ministryně práce a pro místní rozvoj Jaroslavou Němcovou a Klárou Dostálovou (obě ANO).

Vlaky se vyhnou Česku. V Berlíně se v 16.30 uskuteční slavnost u příležitosti otevření nového železničního rychlostního koridoru mezi Berlínem a Mnichovem. Akce se zúčastní i kancléřka Angela Merkelová. Díky nové trati bude od nového jízdního řádu 10. prosince rychlejší spojení mezi Berlínem a Vídní přes Německo a Rakousko, než kratší trasou přes Česko.

Vládní námluvy. V hlavním městě Německa také pokračuje sjezd sociální demokracie, na kterém se bude řešit i možná účast SPD v koaliční vládě s CDU/CSU.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz