27. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Skončí Bělobrádek? A co udělá Madrid s katalánskou autonomií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pavel Bělobrádek reaguje na sčítání hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek reaguje na sčítání hlasů. | foto: MAFRA

Lidovci dnes po neúspěšných volbách rozhodnou o osudu svého předsedy Pavla Bělobrádka, Madrid bude pro změnu rozhodovat o budoucnosti Katalánska a tradiční přísaha nových vojáků proběhne mimo Prahu a bez účasti prezidenta.

Co udělají lidovci s Bělobrádkem? Dnes v pravé poledne začne jednat celostátní výbor a konference KDU-ČSL po volbách do sněmovny. Lze předpokládat, že lidovci, a zejména pak její předseda Pavel Bělobrádek, budou bilancovat po neúspěšném výsledku voleb do Poslanecké sněmovny, v nichž strana dostala 5,8 procenta, a výrazně si tak pohoršila. Bělobrádek již dříve avizoval, že na konferenci dá k dispozici svou funkci předsedy strany.

KSČM a volební debakl. Ještě před jednáním lidovců zasedne výkonný výbor KSČM, další ze sněmovních stran, která v posledních volbách ztratila významnou část voličské podpory. Na zasedání naváže jednání poslaneckého klubu a od druhé hodiny odpolední pak i ústředního výboru strany. Zhruba ve 12 hodin by mohli poslanci zvolit nové vedení klubu, odpoledne bude ústřední výbor probírat důvody volební prohry a také postoj KSČM k blížící se volbě prezidenta.

Mattis v Jižní Koreji. Americký ministr obrany James Mattis dnes bude na návštěvě Jižní Koreje. Hlavní téma bilaterálních jednání je jasné - severokorejský raketový a jaderný zbrojní program. KLDR nově mluví o možnosti otestování vodíkové bomby ve „vzduchu“ nad Pacifickým oceánem.

Přísaha vojáků bez Zemana. Na dnešek naplánovaná přísaha nových vojáků při oslavách státního svátku 28. října se přesune z pražského Hradčanského náměstí na Moravu - do Vyškova a Brna. Prezident Miloš Zeman se jí na rozdíl od předchozích čtyř let nezúčastní. Dopolední události se v Brně zúčastní ministr obrany Martin Stropnický, ve 13. hodin pak dojde i k přísaze na vyškovském Masarykově náměstí za účasti náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře.

O co přijde Katalánsko? Španělský Senát ovládaný vládními lidovci dnes bude projednávat návrh vlády na omezení autonomie Katalánska a předpokládá se, že ho přijme. Dnes má pokračovat i zasedání katalánského parlamentu. Separatisté, kteří v něm mají většinu, stále hrozí vyhlášením nezávislosti. Dají se očekávat i další demonstrace příznivců odloučení Katalánska od Španělska.

Apple nabídne iPhone X. Firma Apple dnes začne přijímat předběžné objednávky na vlajkovou loď své nabídky, přístroj iPhone X. Prodávat jej začne 3. listopadu. Analytici předpokládají vysokou poptávku i problém s jejím uspokojením kvůli opožděné dodávce klíčových součástek.

Tigridovo náměstí. Semily pojmenují v části Podmoklice nové náměstí po Pavlu Tigridovi, politikovi, spisovateli a novináři, který by se dnes dožil 100 let. V 17. hodin bude v místním muzeu odhalena Tigridova plastika od akademické sochařky Terezy Pecinové Salabové.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz