15. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Sobotka končí v čele ČSSD, v Londýně budou pátrat po příčinách požáru

„Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Premiér Bohuslav Sobotka dnes skončí v čele ČSSD, ve funkci ho nahradí první místopředseda Milan Chovanec. V Londýně se rozběhne vyšetřování jednoho z nejhorších požárů v západní Evropě za 25 let.

Premiér Bohuslav Sobotka opustí funkci předsedy strany. Vedení sociální demokracie se dnes místo něj ujme statutární místopředseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec. Lídrem pro říjnové sněmovní volby, a tedy i kandidátem ČSSD na premiéra se stane další z místopředsedů, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, jehož roli během sobotní programové konference potvrdí širší vedení strany. Sobotka zůstane předsedou vlády.

Koaliční lidovci mluví o silném kroku, taktéž koaliční Andrej Babiš (šéf ANO) osočil Sobotku ze zbabělosti. Prezident Miloš Zeman už během středy prohlásil, že by takový krok pokládal za rozumný. Vývoj na domácí politické scéně budeme sledovat.

V Londýně by se mělo rozběhnout vyšetřování požáru čtyřiadvacetipodlažního bytového domu. Výpovědi svědků jsou děsivé, očekává se, že poroste počet mrtvých. Způsobila požár opravdu lednice v jednom z bytů? A nezanedbala správcovská firma své povinnosti? Prošla budova protipožární kontrolou? Sledujte vývoj na serveru Lidovky.cz.

Ode dneška jsou zrušeny roamingové poplatky v rámci EU. V Česku by je měl zrušit i poslední operátor O2, který se tak připojí k T-Mobilu a Vodafonu. Ani tak se ale možná nějakým poplatkům nevyhnete, jak jsme psali zde: Roaming (ne)končí. Ověřte si, zda nemáte tarif, který se v cizině prodraží

Ruského prezidenta Vladimira Putina čeká každoroční debata s občany, vysílaná v přímém přenosu. Loni trvala skoro čtyři hodiny a Putin zodpověděl 80 z otázek, které si mu přály položit skoro tři miliony Rusů.

Pražské zastupitelstvo má na programu mj. stav přípravy stavby vnitřního silničního okruhu. S tímto tématem se Praha pere už několik let a rozhodnutí se stále odsouvá, aby se mohli prověřit další a další varianty. Uvidíme, zda se rozhodne dnes. Hlavní město také pořádá kulatý stůl na téma přípravy Metropolitního plánu hlavního města Prahy, což je dosti důležitý plán, podle kterého se bude Praha vyvíjet v následujících letech.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz