18. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud se vrátí k neštěstí ve Studénce a Babiš představí inovační strategii do roku 2030

Neštěstí ve Studénce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neštěstí ve Studénce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud se dnes bude opět zabývat železničním neštěstím ve Studénce ze srpna 2008, V Itálii se bude rozhodovat o možném soudu vicepremiéra Mattea Salviniho a premiér Andrej Babiš představí inovační strategii ČR do roku 2030.

Neštěstí ve Studénce. Okresní soud v Novém Jičíně se bude od rána opět zabývat železničním neštěstím ve Studénce na Novojičínsku, které v srpnu 2008 nepřežilo osm lidí. Původní rozsudek zprošťující viny všech deset obžalovaných Krajský soud v Ostravě loni v září zrušil.

Hlasování o soudu. Italské protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes hlasuje na své internetové platformě o tom, zda má být koaliční partner M5S Matteo Salvini souzen kvůli loňskému zadržování migrantů na lodi Diciotti. Uprchlíci strávili na lodi italské pobřežní stráže pět dnů na moři a dalších pět dnů v sicilském přístavu Katánie. Z lodi mohli nejprve vystoupit pouze nemocní a nezletilí. Salvini vylodění migrantů podmiňoval tím, že si je mezi sebou rozdělí unijní státy. Vicepremiérovi hrozí v případě procesu až 15 let vězení.

Babiš a inovační strategie. Premiér Andrej Babiš, který je zároveň předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace, představí inovační strategii ČR do roku 2030.

Schůzka V4 bez Polska. V Jeruzalémě se dnes setkají premiéři tří států visegrádské skupiny, která se poprvé schází mimo Evropu. Večer do izraelského Tel Avivu přiletí i Andrej Babiš, který se zde setká i s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Právě Netanjahuovy kontroverzní výroky o polském podílu na holokaustu během jeho víkendové návštěvy Polska vedly polského premiéra Mateusze Morawieckého k rozhodnutí, že plánovanou cestu do Izraele zruší.

Měli zabít víc než 60 lidí. U vojenského soudu v Moskvě dnes dopoledne začne proces se zločineckou bandou Aslana Gagijeva, obviněnou z více než šesti desítek vražd. Obávaný zabiják byl loni v létě vydán do Ruska z Rakouska.

Aktivistka, která bránila vyhoštění. Ve Stockholmu by měl padnout rozsudek nad švédskou aktivistkou Elin Erssonovou, která loni v létě v letadle bránila vyhoštění odmítnutého žadatele o azyl z Afghánistánu.

Podepření mostu na Vltavské. V Praze proběhne dopoledne montáž nosníku při definitivním podepření mostní konstrukce u stanice metra Vltavská.

Zasedání vlády. Na programu odpoledního zasedání vlády je mimo jiné novela zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, koncepce vodní dopravy do roku 2023, akční plán pro strategii regionálního rozvoje ČR 2019 - 2020, zapojení Česka do budování evropského družicového telekomunikačního systému pro vládní účely, informace o účasti české armády na cvičeních mimo ČR a účasti cizích vojáků na cvičeních v Česku.

Kdo bude mít „jarňáky“. Dnes začínají jarní prázdniny pro Prahu 6 až 10 a okresy Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek. Končí 24. února.

NKÚ kontroloval ministerstvo. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit poskytování peněžních prostředků státního rozpočtu vynakládaných na podporu sociálních služeb a vyhodnotit plnění cílů v této oblasti. Kontrolovanou osobou bylo ministerstvo práce a sociálních věcí a kontrolovaným obdobím roky 2015 až 2017.

Doplňovací volby. Dnes končí lhůta pro navrhování kandidátů pro doplňovací senátní volby v Praze 9, jejichž první kolo se koná 5. a 6. dubna.

Nejlepší restaurace světa? V Paříži budou dnes večer oznámeni vítězové prestižních gastronomických cen World Restaurant Awards.

Kauza zabíjení tygrů. U okresního soudu v České Lípě pokračuje projednávání kauzy nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi i provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek.

Výcvik v Libavé. Ve vojenském újezdu Libavá začíná vojenský výcvik úkolového uskupení 71. mechanizovaného praporu aliančních sil rychlé reakce NATO Response Force. Potrvá do 22. února.

Obžaloba z dotačního podvodu. Krajský soud ve Zlíně se začne zabývat případem dvou mužů, kteří jsou obžalovaní z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Podle spisu použili dotaci z rozpočtů spravovaných Evropskou unií na jiný účel, než za jakým ji získali. Způsobená škoda činí 11 milionů korun, mužům hrozí až 10 let vězení.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz