Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud se vrátí k neštěstí ve Studénce a Babiš představí inovační strategii do roku 2030

Neštěstí ve Studénce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neštěstí ve Studénce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud se dnes bude opět zabývat železničním neštěstím ve Studénce ze srpna 2008, V Itálii se bude rozhodovat o možném soudu vicepremiéra Mattea Salviniho a premiér Andrej Babiš představí inovační strategii ČR do roku 2030.

Neštěstí ve Studénce. Okresní soud v Novém Jičíně se bude od rána opět zabývat železničním neštěstím ve Studénce na Novojičínsku, které v srpnu 2008 nepřežilo osm lidí. Původní rozsudek zprošťující viny všech deset obžalovaných Krajský soud v Ostravě loni v září zrušil.

Hlasování o soudu. Italské protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes hlasuje na své internetové platformě o tom, zda má být koaliční partner M5S Matteo Salvini souzen kvůli loňskému zadržování migrantů na lodi Diciotti. Uprchlíci strávili na lodi italské pobřežní stráže pět dnů na moři a dalších pět dnů v sicilském přístavu Katánie. Z lodi mohli nejprve vystoupit pouze nemocní a nezletilí. Salvini vylodění migrantů podmiňoval tím, že si je mezi sebou rozdělí unijní státy. Vicepremiérovi hrozí v případě procesu až 15 let vězení.

Babiš a inovační strategie. Premiér Andrej Babiš, který je zároveň předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace, představí inovační strategii ČR do roku 2030.

Schůzka V4 bez Polska. V Jeruzalémě se dnes setkají premiéři tří států visegrádské skupiny, která se poprvé schází mimo Evropu. Večer do izraelského Tel Avivu přiletí i Andrej Babiš, který se zde setká i s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Právě Netanjahuovy kontroverzní výroky o polském podílu na holokaustu během jeho víkendové návštěvy Polska vedly polského premiéra Mateusze Morawieckého k rozhodnutí, že plánovanou cestu do Izraele zruší.

Měli zabít víc než 60 lidí. U vojenského soudu v Moskvě dnes dopoledne začne proces se zločineckou bandou Aslana Gagijeva, obviněnou z více než šesti desítek vražd. Obávaný zabiják byl loni v létě vydán do Ruska z Rakouska.

Aktivistka, která bránila vyhoštění. Ve Stockholmu by měl padnout rozsudek nad švédskou aktivistkou Elin Erssonovou, která loni v létě v letadle bránila vyhoštění odmítnutého žadatele o azyl z Afghánistánu.

Podepření mostu na Vltavské. V Praze proběhne dopoledne montáž nosníku při definitivním podepření mostní konstrukce u stanice metra Vltavská.

Zasedání vlády. Na programu odpoledního zasedání vlády je mimo jiné novela zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, koncepce vodní dopravy do roku 2023, akční plán pro strategii regionálního rozvoje ČR 2019 - 2020, zapojení Česka do budování evropského družicového telekomunikačního systému pro vládní účely, informace o účasti české armády na cvičeních mimo ČR a účasti cizích vojáků na cvičeních v Česku.

Kdo bude mít „jarňáky“. Dnes začínají jarní prázdniny pro Prahu 6 až 10 a okresy Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek. Končí 24. února.

NKÚ kontroloval ministerstvo. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit poskytování peněžních prostředků státního rozpočtu vynakládaných na podporu sociálních služeb a vyhodnotit plnění cílů v této oblasti. Kontrolovanou osobou bylo ministerstvo práce a sociálních věcí a kontrolovaným obdobím roky 2015 až 2017.

Doplňovací volby. Dnes končí lhůta pro navrhování kandidátů pro doplňovací senátní volby v Praze 9, jejichž první kolo se koná 5. a 6. dubna.

Nejlepší restaurace světa? V Paříži budou dnes večer oznámeni vítězové prestižních gastronomických cen World Restaurant Awards.

Kauza zabíjení tygrů. U okresního soudu v České Lípě pokračuje projednávání kauzy nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi i provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek.

Výcvik v Libavé. Ve vojenském újezdu Libavá začíná vojenský výcvik úkolového uskupení 71. mechanizovaného praporu aliančních sil rychlé reakce NATO Response Force. Potrvá do 22. února.

Obžaloba z dotačního podvodu. Krajský soud ve Zlíně se začne zabývat případem dvou mužů, kteří jsou obžalovaní z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Podle spisu použili dotaci z rozpočtů spravovaných Evropskou unií na jiný účel, než za jakým ji získali. Způsobená škoda činí 11 milionů korun, mužům hrozí až 10 let vězení.

,
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!