15. března 2018 6:03 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Studenti budou po celém Česku stávkovat proti Zemanovi s Babišem

Demonstraci v den 70. výročí komunistického převratu uspořádali zástupci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstraci v den 70. výročí komunistického převratu uspořádali zástupci... | foto: Pavlína Procházková, Lidovky.cz

PRAHA Studenti středních a vysokých škol budou po celé zemi protestovat proti krokům prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO bude jednat s KSČM, SPD, ČSSD a možná i ODS o podpoře svého kabinetu.

V poledne začne po celém Česku protestní stávka studentů zorganizovaná za účelem obrany ústavních a společenských zvyklostí a hodnot zaměřená proti některým krokům prezidenta Miloše Zemana a vlády v demisi Andreje Babiše (ANO). Celkem v republice plánují stávkovat studenti ze zhruba 230 gymnázií, vyšších a středních odborných škol a vysokých škol ve všech krajích. Stávku studentů podporuje i Studentská komora Rady vysokých škol, někteří senátoři a dvě desítky divadel.

„Přestože většina studentů středních škol ještě nemá volební právo, i tak vnímá velmi negativně současnou politickou kulturu reprezentovanou dvěma nejvýznamnějšími představiteli státu. Na každém stupni školy jsou nám od mala vštěpovány principy chování a slušnosti, které dnes, z velké míry právě kvůli těmto ústavním činitelům, naprosto vymizely. Čtvrteční výstražnou a poklidnou stávkou chceme upozornit na to, jak moc nesouhlasíme se současnou situací,“ uvedl předseda pražského středoškolského sněmu a student Gymnázia Arabská Dominik Duchek. V Praze se do stávky hodlá zapojit zhruba 100 škol.

Premiér v demisi Babiš bude, skoro pět měsíců po volbách, mezitím vyjednávat o podpoře své vlády. Začne v 8 ráno, kdy bude v Poslanecké sněmovně hovořit s komunisty (KSČM), ve 13.00 se setká s okamurovci (SPD) a v 16.00 s vedením ČSSD. Plánuje také setkání s předsedou ODS Petrem Fialou. 

V 9 hodin si Babiš odskočí na schůzi sněmovního bezpečnostního výboru. Chce se členy výboru diskutovat o svých výhradách vůči řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalu Murínovi. Jednání se zúčastní také Murín, pozváni byli rovněž bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a státní zástupci.

Odboráři okomentují nejnovější studii analyzující přínosy, náklady a časovou vhodnost podmínek přijetí eura a také představí návrh na zvýšení minimální mzdy pro rok 2019.

Ve 14.00 začíná hodinový protest řidičů čtyř pražských dispečinků taxislužeb, budou jezdit kolem budovy magistrátu. Chtějí hlavní město přimět, aby plně využívalo možnosti postihu řidičů, kteří jezdí pro alternativní přepravce typu Uber a Taxify. Taxikáři takto protestují každodenně od 5. března.

V 19 hodin začne 25. ročník filmového Febiofestu, přehlídka se v Praze koná do 23. března. Cenu Kristián za přínos kinematografii převezme při zahájení francouzská herečka Catherine Deneuveová a s ní i Daniela Kolářová. Festival zahájí v Obecním domě drama Večírek britské režisérky Sally Potterové.

Proběhnou odvetná osmifinálová utkání fotbalové Evropské ligy: od 19:00 (ČT Sport) přivítá Viktoria Plzeň lisabonský Sporting a bude se snažit dotáhnout dvoubrankové manko z Portugalska.

Lidovky.cz