12. března 2018 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Tisícům dětí začínají jarní prázdniny. V Praze se bude zase demonstrovat proti Ondráčkovi

Stovky lidí protestovaly na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky lidí protestovaly na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové. | foto: ČTK

V centru Prahy se bude konat další demonstrace proti komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi. Na tu poslední dorazily desítky tisíc lidí, Ondráček ale mezitím rezignoval na funkci předsedy výboru pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.


- Začínají jarní prázdniny pro okresy Benešov, Beroun, Rokycany, Č. Budějovice, Č. Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí n. Orlicí, Ostrava-město a Prostějov. Děti budou mít volno až do 18. března.

- Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky ukončené kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit, zda byly opravy, modernizace a rozvoj silnic II. a III. tříd prováděny hospodárně, účelně a efektivně a zda byla dodržena pravidla a podmínky pro použití prostředků z Evropské unie a národních zdrojů. Kontrolováno bylo období od roku 2014 do roku 2016.

- Městský soud v Praze bude pokračovat v řešení kauzy manipulací se zakázkami České pošty, v které figuruje firma Agrotec.  V kauze čelí obžalobě pět bývalých manažerů pošty, pět zástupců soukromých firem a tři společnosti. Jednou z nich je hustopečský Agrotec, nyní patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše. Část obžaloby, která se týká právě této firmy, popisuje údajnou manipulaci s dodávkami pneumatik a náhradních dílů pro auta České pošty.

- V 18.00 se v Praze koná shromáždění na protest proti výrokům komunistického poslance Zdeňka Ondráčka ve sněmovně. Plánován je průvod k sídlu KSČM v ulici Politických vězňů. Podobný protest se konal na Václavském náměstí už 5. března. Akce původně namířená proti tomu, že byl komunista Zdeněk Ondráček zvolen do čela parlamentní komise pro kontrolu Generální komise bezpečnostních sborů, se změnila v mohutný protest proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Ondráček mezitím svou funkci složil.

- Dopravu v Praze v pondělí zkomplikují dvě akce.  Začíná hodinový protest řidičů čtyř pražských dispečinků taxislužeb, budou jezdit kolem budovy magistrátu. Chtějí hlavní město přimět, aby plně využívalo možnosti postihu řidičů, kteří jezdí pro alternativní přepravce typu Uber a Taxify. Taxikáři takto protestují každodenně od 5. března. Druhá událost bude dlouhodobá, začíná totiž oprava Husitské ulice v Praze 3, která potrvá až do konce listopadu. 


- Budeme sledovat situaci na Slovensku, kde pokračuje politická krize po vraždě novináře Ján Kuciaka. Prezident Andrej Kiska pozval k jednáním vládní strany a na 14:00 je svoláno jednání širšího vedení koaliční strany Most-Híd, která požaduje rezignaci ministra vnitra za Smer-SD Roberta Kaliňáka.

- Předseda Evropské rady Donald Tusk se sejde s Michelem Barnierem, vyjednavačem EU pro odchod Británie z bloku.

Lidovky.cz