30. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

V Česku nastoupí tři noví ministři a Japonsko čeká po 30 letech střídání císařů

Japonský císař Akihito. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský císař Akihito. | foto: Reuters

Premiér Andrej Babiš dnes uvede do funkce tři nové ministry, V Japonsku po 30 letech abdikuje císař Akihito a v Ukrajině by mělo oficiálně zaznít jméno nového prezidenta.

Noví ministři. Prezident Miloš Zeman ve dvě hodiny odpoledne jmenuje nové ministry dopravy, průmyslu a obchodu a spravedlnosti. Předseda vlády Andrej Babiš následně všechny tři uvede do funkce, nejprve Marii Benešovou na ministerstvo spravedlnosti, následně Karla Havlíčka na ministerstvo průmyslu a obchodu a nakonec v podvečer i Vladimíra Kremlíka na ministerstvo dopravy.

Potvrzení Zelenského. Ústřední volební komise má ohlásit oficiální výsledky prezidentských voleb, které s velkým náskokem vyhrál herec Volodymyr Zelenskyj.

Střídání císařů. Dnes dopoledne (SELČ) abdikuje 125. japonský císař Akihito, který formálně vládne zemi od roku 1989. Na trůn zítra usedne korunní princ Naruhito.

Pálení čarodějnic. Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se svatojakubskou nocí připadající na poslední dubnový den, které se připisuje magická moc. Hasiči se připravují na vyšší počet zásahů, navzdory vydatným pondělním dešťům.

Řepka, lékaři a policista. Městský soud v Praze projedná odvolání v kauze bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Řepky, který čelí obžalobě ze zpronevěry. Podle nepravomocného rozsudku si má odpykat 15 měsíců vězení. Obvodní soud pro Prahu 2 dnes začne projednávat obžalobu na 25 lékařů a zástupců farmaceutických firem, kteří se podle policie podíleli na systému nelegální podpory prodeje léků. A obvodní soud pro Prahu 1 se dopoledne vrátí k případu policisty, který v říjnu 2017 srazil ženu před pražským Masarykovým nádražím. Původní osvobozující rozsudek v lednu zrušil odvolací pražský městský soud.

Demonstrace proti Staňkovi. Před ministerstvem kultury ve dvě hodiny odpoledne začne demonstrace proti postupu ministra kultury Antonína Staňka při odvolání ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Boj za nové referendum o brexitu? Vedení opozičních labouristů dnes rozhodne, zda program strany před volbami do Evropského parlamentu bude obsahovat prosazování nového referenda o brexitu.

Maketa Grenfell Tower. V Londýně začne proces s mužem, který natočil a na internetu zveřejnil video, jak jeho přátelé pálí maketu bytového domu Grenfell Tower, jehož požár si v roce 2017 vyžádal 72 obětí.

SAS opět nepoletí. Skandinávská letecká společnost SAS kvůli stávce pilotů zruší v pondělí a úterý dalších více než 1200 letů. Omezení se dotkne i spojů s Prahou.

Hitlerův vzkaz. V USA se bude dražit Hitlerův poslední písemný vzkaz. Vysvětluje v něm rozhodnutí zůstat v Berlíně v dubnu 1945. Vydražit by se mohl za 80 000 dolarů.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky