Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaorálek oznámí jméno nového ředitele Národní galerie. Odborníci vyberou český film, který zabojuje o Oscara

Události

  5:00
Praha - RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Národní galerie foto: Lidové noviny

Nadále budeme sledovat vývoj pandemie koronaviru v Česku. Kvůli výrazně se zhoršující situaci přijala vláda v pondělí večer nová omezení, která mají vstoupit v platnost od středy. 

Dnes proběhne hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA), které rozhodne o tom, jaký film Česká republika vyšle do souboje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera by měla dokončit převzetí mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME). Její součástí jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Ve Sbírce zákonů mají být vyhlášeny výsledky letošních senátních voleb v 26 obvodech. Druhé kolo senátních voleb skončilo uplynulou sobotu.

Generál a bývalý vysoký představitel české armády i NATO Petr Pavel se má sejít s premiérem Andrejem Babišem, aby mu představil návrhy na opatření, která mají Česku pomoci lépe zvládat krize. Pavel seznam opatření sestavil během léta spolu s odborníky.

V průběhu letošního října se astronomickým nadšencům skýtá mimořádná příležitost k pozorování planety Mars, která se přiblížila Zemi. Dnes by měla být navíc díky takzvané opozici se Sluncem dobře pozorovatelná po celou noc.

Vicepremiér a místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček předá v zastoupení premiéra Andreje Babiše Cenu předsedy RVVI. Obdrží ji geolog a klimatolog Václav Cílek. Zúčastní se také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a představitelé akademické obce a české vědy.

V pravé poledne by měl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) oznámit jméno nového ředitele Národní galerie Praha. Mezi kandidáty jsou ředitel ostravské galerie PLATO Marek Pokorný, polská muzejní manažerka Alicja Knastová nebo bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

V zahraničí bude v souvislosti s vývojem koronavirové pandemie docházet k dalším úpravám restrikcí. Přísnější opatření začnou platit ve španělském regionu Navarra, mimo jiné bude zakázáno, aby se scházelo více než šest lidí. Francie na seznam měst s nejvyšším rizikem nákazy přidá Toulouse a Montpellier. V Izraeli budou ministři odpovědní za řešení epidemie jednat o uvolnění ochranných opatření vyhlášených v září. Na Slovensku vstoupí v platnost zákaz shromažďování více než šesti lidí mimo osob jedné domácnosti.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Bruselu promluví na plenární schůzi Evropského výboru regionů. Tématy budou priority německého předsednictví, zejména klimatická politika a budoucí víceletý rozpočet Evropské unie.

Pozornost bude zaměřena rovněž na vývoj situace okolo Náhorního Karabachu, kde navzdory dohodnutému příměří neustávají boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami.

Společnost Apple dnes na 19:00 chystá prezentaci s podtitulem Hi, Speed. Podle odborníků by tak mohla představit nové modely přístrojů iPhone pro sítě páté generace (5G).

Americký prezident Donald Trump vystoupí na mítinku na Floridě, v rámci předvolební kampaně cestuje poprvé od ohlášení pozitivního testu na koronavirus. 

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat