13. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zdravotnické odbory s Vojtěchem o hrozbě stávky a Florence se blíží

Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Vojtěch. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zdravotnické odbory dál trvají na desetiprocentním růstu tarifní složky mezd a platů. Řekli zástupci výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče po jejím jednání. Ministerstvo zdravotnictví plošné přidávání odmítá. Peníze od zdravotních pojišťoven pro příští rok podle něj pokryjí navýšení tam, kde ho ředitelé nemocnic potřebují. Dnes odoboráře čeká jednání na ministerstvu.

Vojtěch nesouhlasí. „Požadavek zůstává beze změny. Sdělíme to panu ministrovi ve čtvrtek a jsme připraveni si vyslechnout jeho nabídku,“ uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Odbory jsou od poloviny srpna ve stávkové pohotovosti. „Chceme deset procent proto, aby se lidé udrželi, aby neodešli mimo zdravotnictví. Uvítali bychom, kdyby ministerstvo přidalo nastupujícím i více než deset procent, aby vůbec nastoupili,“ dodala. Pokud se nedohodnou, odbory oznámí, jak budou protestovat.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) ale opakovaně uvedl, že s plošným navyšováním nesouhlasí. Úhradová vyhláška, která peníze ve zdravotnictví na příští rok rozděluje, je už podle něj podepsaná a brzy vyjde ve Sbírce listin. Podle ministra by bylo dobré zvýšit příjmy nízkopříjmovým skupinám ve zdravotnictví, zejména mladým lékařům, aby byli motivováni jít do nemocnic.

Kauza Rittig. Městský soud v Praze znovu projedná roli lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování firmy Oleo Chemical. Podle obžaloby si Rittig za vyvedené peníze pořídil nemovitosti v Dubaji.

Interpelace. Pokračuje schůze Sněmovny. Na programu jsou zejména pravidelné interpelace. Poslanci budou debatovat také o rozpočtu Evropské unie. Místo: Poslanecká sněmovna, Sněmovní 4, Praha 1

Výslechy kvůli OKD. Proběhne schůze sněmovní vyšetřovací komise k někdejší privatizaci OKD. Na programu jsou výslechy svědků.

Jaký Brexit? Britská vláda bude jednat o možnosti, že země opustí 29. března příštího roku Evropskou unii bez dohody. Londýn má také zveřejnit další část dokumentů pro přípravu země na tento scénář.

Stávka Ryanair. V Německu se koná celodenní stávka pilotů a palubního personálu nízkonákladových aerolinek Ryanair za vyšší platy a lepší pracovní podmínky; pražského letiště se podle jeho mluvčího stávka nedotkne.

Rusko cvičí. Na východě Ruska pokračuje velmi rozsáhlé vojenské cvičení Východ 2018.

Mohutná Florence. K východnímu pobřeží USA se blíží ničivý hurikán Florence, ohrožuje Severní a Jižní Karolínu a nově i Georgii.

Papež a zneužívání. Papež František se setká s představiteli americké katolické církve, kteří požádali o projednání případu bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka obviněného ze sexuálního obtěžování.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz