13. září 2018 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Studenti vzali samoobsluhu útokem, jinak se nic neděje, tvrdí Češky očekávající hurikán

Američané se zásobují před přicházející bouří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američané se zásobují před přicházející bouří. | foto: Reuters

WASHINGTON/RICHMOND Ničivá bouře Florence se postupně blíží k východnímu pobřeží USA. Stav pohotovosti byl již vyhlášen v šesti státech včetně Virginie a Washingtonu D.C. Podle Češek, které v současnosti na těchto místech studují, se však nikdo mimo státy Severní a Jižní Karolíny na hurikán příliš nepřipravuje. Maximálně studenti vykoupili chipsy v samoobsluze.

„Upřímně v Richmondu, se zatím nic moc neděje. Školní krizová komise se sice prý schází 4x denně, ale nikdo nekoná, protože nikdo stále neví, jak moc nás to zasáhne. Navíc podle posledních zpráv se hurikán Virginie spíš nedotkne vůbec. Město Richmond se však připravuje,“ uvedla pro Lidovky.cz Češka studující v USA Barbora Chaloupková.

„Popravdě jediná zajímavá událost se odehrála včera (úterý – pozn. red.), když začalo hodně pršet, tak studenti vzali trochu útokem samoobsluhu na kampusu a vykoupili všechen popcorn a chipsy,“ popsala ve vtipu Chaloupková situaci v Richmondu.

Hurikán, který ještě ve středu nazývala americká média „potenciálně nejničivější bouří v historii Severní a Jižní Karolíny“, během noci na čtvrtek zeslábl na úroveň dvě a rychlost větru uvnitř hurikánu poklesla na polovinu. Původně meteorologové očekávali, že hurikán zasáhne obě Karolíny, Virginii a dopadne i na hlavní město USA Washington D.C.

Dřevenými deskami plánují manželé ze Severní Karolíny zabednit okna svého domu.
Satelitní snímek hurikánu, ilustrační foto.

„Vzhledem k tomu, že ve Washingtonu není bezprostřední hrozba hurikánu, ale očekávají se jen velké deště, žádné zásadní změny v chování obyvatel DC jsem si nevšimla. V posledním týdnu však silně pršelo, a tak panují obavy z lokálních záplav,“ sdělila pro Lidovky.cz Kateřina Schultzová, Češka studující na George Washington University.

Podle ní se však v hlavním městě nikdo příliš na hurikán nepřipravuje. Úřady sice vydaly několik pokynů ohledně bezpečnosti, ale evakuaci obyvatel nikdo nechystal. „Většina lidí kvůli dešťům pouze zrušila plány na víkend, venkovní akce a koncerty ale byly samozřejmě zrušeny. V D.C. se o hurikánu ví, nezdá se však, že by se jednalo o extrémně vážnou událost. Je ale možné, že to se s postupem času ještě změní,“ odpověděla na dotaz serveru Lidovky.cz Schultzová. Od té doby však síla hurikánu Florence pouze klesala.

13.září 2018 v 00:31, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 12:14

What do hurricanes look like from space? It depends on how you look! We have satellites, cameras aboard the @Space_Station and other instruments all working together to give us a big picture view of storms like #HurricaneFlorence. Take a look: https://t.co/cBMUJVwqbU https://t.co/2h98Y06rnf

„Ze školy jsem již v pondělí obdržela mail upozorněním a s pokyny, jak sledovat vývoj situace. V případě extrémního počasí mají studenti i zaměstnanci univerzity obdržet varovné sms a maily, k ničemu takovému ale dosud nedošlo.“

Sama se hurikán nijak nepřipravuje. Nemá totiž důvod. „Shodou okolností budu v době, kdy hurikán dorazí na pobřeží, na prodloužený víkend ještě dále na sever, ve Filadelfii. Tam je očekáván pouze déšť,“ vysvětlila Schultzová.

Na druhou stranu americké úřady nařídily kvůli hurikánu Florence, který se blíží k východnímu pobřeží USA, evakuaci 1,7 milionu obyvatel Severní a Jižní Karoliny a Virginie, napsal ve čtvrtek zpravodajský server BBC.

Stav pohotovosti byl vyhlášen ve státech Severní a Jižní Karolína, Georgie, Virginie, Maryland a Washington DC. Čtyři dálnice v Jižní Karolíně byly přeměněny na jednosměrné, aby se urychlila evakuace. Zatímco ze severokarolínských věznic byly evakuovány stovky trestanců, v Jižní Karolíně zůstane v celách téměř tisíc vězňů. Farmy v Severní Karolině přesouvají dobytek do bezpečí.

Florence se má během noci na pátek přehnat přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami, které skladují odpadní látky ve velkých lagunách. Podle druhé největší americké elektrárenské společnosti Duke Energy může hurikán připravit o dodávky elektřiny až tři čtvrtiny ze čtyř milionů zákazníků společnosti v Severní a Jižní Karolině a výpadek elektřiny může trvat i týdny.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR ÚDRŽBY S VYHLÁŠKOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz