23. května 2018 6:18 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman bude opět jednat s šéfem ČSSD Hamáčkem. Evropská komise bude radit Česku

Prezident Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident Miloš Zeman se setká s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem se kterým bude pravděpodobně jednat o možné vládě, kterou by měla sestavit právě ČSSD společně s hnutím ANO.

- Prezident Miloš Zeman přijme předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka.  Pokračuje tak dlouhé jednání o případné nové vládě sestavené  hnutím ANO a sociální demokracií. Nyní se vedení ČSSD svých členů v referendu ptá, zda souhlasí se vstupem do vlády za podmínek uvedených v návrhu koaliční smlouvy a návrhu programového prohlášení. Hlasování trvá do 14. června. 

- Koná se schůze vlády v demisi. Ministři budou mimo jiné jednat o návrhu novely zákona o vysokých školách, návrhu zákona o střetu zájmů, o zákoníku práce nebo koncepci a plánu boje proti organizovanému zločinu.

- Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli schvalovat novely o ochraně ovzduší a zákoníku práce a návrh zákona o distribuci pojištění. 

- Městský soud v Praze bude řešit kauzu prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově. Obžalobě čelí osm lidí, stát podle ní přišel kvůli nepravdivým znaleckým posudkům o několik set milionů korun.

- Koná se tradiční Žofínské fórum na téma Občanská zodpovědnost. Hostem bude také prezident republiky Miloš Zeman. 

- Na slavnostním předání Ceny Františka Kriegla za rok 2018 bude za vytrvalou a občansky statečnou pomoc lidem v nouzi oceněn zakladatel a dlouholetý ředitel neziskové organizace Naděje Ilja Hradecký. 

- V aukci síně Pictura se bude dražit obraz Emila Filly Hráči (šachu) z roku 1908 za vyvolávací cenu 14,5 milionu korun. Malíř a jeden z průkopníků moderního umění Filla patří k nejoblíbenějším autorům současných sběratelů. Dosud nejdráže z jeho obrazů se na tuzemských aukcích prodalo Zátiší s lahví Cherry za 19,5 milionu korun

- Evropská komise má rozhodnout, zda dá ocelářské skupině ArcelorMittal souhlas s koupí italských hutí Ilva.

- Několik světových firem zveřejní  hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Mezi jinými také čínský výrobce osobních počítačů Lenovo Group, rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group nebo americké klenotnictví Tiffany & Co. 

- Evropská komise přijme a zveřejní svá letošní doporučení členským zemím, jaká opatření by měly učinit ke zlepšení svého hospodářského růstu. Pro země mimo eurozónu komise představí zprávy o jejich připravenosti na přijetí společné evropské měny. Komise také odsouhlasí svůj návrh rozpočtu EU pro rok 2019.

- Německá kancléřka Angela Merkelová je na dvoudenní návštěvě Číny.

- KLDR chce oficiálně za účasti zahraničních novinářů zničit své jaderné testovací středisko na severu země. Konkrétní den ceremonie ale bude určen až podle počasí.

- Ve Vídni se uskuteční panelová diskuse, na které bývalý prezident Václav Klaus vystoupí se svým projevem na téma rozdělení Československa. Zúčastní se také bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar. 

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz