Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Zeman jmenuje Mlsnu šéfem antimonopolního úřadu, Petřínská rozhledna zazáří jako dík zdravotníkům

Petřínská rozhledna foto: MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Mlsna ve funkci nahradí Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda.

Dnes končí akce Světlo lékařům, kdy se postupně ve všech krajích na budovách nemocnic rozsvítil symbol srdce a baterie, jako výraz vděku a signál podpory. Akce začala 24. listopadu.

Při příležitosti charitativní akce Dárcovské úterý a jako poděkování zdravotníkům bude dnes nasvícena Petřínská rozhledna v Praze.

U Obvodního soudu pro Prahu 1 proběhne jednání v případu bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby na přelomu 70. a 80. let v rámci takzvané akce Asanace šikanovali a nutili k emigraci chartisty a lidi nepohodlné komunistickému režimu.

Obvodní soud pro Prahu 2 se bude znovu zabývat případem bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky viněného z toho, že použil dárkové poukazy zaplacené státní agenturou CzechTourism pro své soukromé účely nebo je rozdal známým.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) dnes vystoupí na tiskové konferenci k zahájení prodeje elektronické dálniční známky.

Dnes také začíná řádná prosincová schůze sněmovny. Poslanci opětovně projednají předlohy vrácené Senátem, mimo jiné novou odpadovou legislativu a novelu proti suchu. Sněmovní hospodářský výbor pak posoudí na neveřejné schůzi pozměňovací návrhy k předloze, která se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

V 20:00 končí on-line aukce uměleckých děl ve prospěch projektu Paměť národa, na které bylo možné pořídit si díla významných českých autorů napříč generacemi, například Tomáše Císařovského, Jiřího Suzanského, Krištofa Kintery a dalších. Pořádá společnost Post Bellum k výročí 17. listopadu.

Představitelé Evropské unie, členských států a farmaceutických firem budou na Evropském zdravotnickém summitu v Bruselu hovořit mimo jiné o výrobě a distribuci vakcín proti covidu-19.

Vzhledem k vývoji koronavirové pandemie bude v dalších zemích docházet k úpravám preventivních opatření. V Irsku se uvolňují restrikce a otevřou se obchody, kadeřnictví, tělocvičny, muzea či hotely. V Belgii se otevírají obchody. Poslanci dolní komory britského parlamentu pak budou hlasovat o zavedení třístupňového systému pro Anglii, který má nahradit plošná opatření.

Dnes rovněž končí lhůta, dokdy má Arménie podle dohody o ukončení bojů v Náhorním Karabachu předat Ázerbájdžánu lačinský okres, přes který vede koridor spojující Arménii s Náhorním Karabachem.

Autoři: ,