26. května 2010 9:30, aktualizováno  21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brusel poslal 600 milionů na knihovnu, Ostrava je ale dá jinam

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Vizualizace plánované vědecké knihovny v Ostravě, takzvané Černé kostky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace plánované vědecké knihovny v Ostravě, takzvané Černé kostky. | foto: Občanská iniciativa Za černou kostku.

Zamýšlená stavba nové krajské vědecké knihovny v Ostravě, takzvané Černé kostky, mohla být o 600 milionů levnější. Tolik poslala na severní Moravu Evropská komise. Jenže současné vedení kraje se rozhodlo použít peníze místo na knihovnu na rozvoj školství a opravu nemocnic.

"K tomu, aby tak velká dotace z EU nesloužila původnímu záměru, by nemělo docházet," myslí si Martin Stašek z českého zastoupení Evropské komise.

O platbu zakázky v hodnotě 1,1 miliardy korun se tak rozdělí kraj a stát. Minulý týden vláda potvrdila, že z nezdravého českého rozpočtu vypomůže 490 miliony korun.

"Pokud Evropská komise jednou schválila dotaci, tak její odebrání vnímám jako krádež na kultuře Ostravy a celém kraji," říká zastánce stavby knihovny Jaroslav Němec.

Jednou ano, pak ne, pak ano
Koalice ČSSD a KSČM, která vládne Moravskoslezskému kraji od roku 2008, vůbec předvádí ve vztahu k nové vědecké knihovně překvapivé veletoče.

Do krajských voleb šel lídr socialistů Jaroslav Palas jako zastánce Černé kostky, jejíž projekt rozjeli jeho předchůdci z ODS a KDU-ČSL. Vloni ale otočil a stavbu knihovny přestal podporovat. Svůj krok tehdy vysvětloval tím, že 1,5 miliardy za novostavbu je moc.

"Blýskl" se zajímavým vystoupením. Aby potvrdil, že jde o megalomanskou stavbu, mluvil o tom, že v jednom z pater budovy by měli sedět jen tři pracovníci a to že je velký luxus. Sami tvůrci projektu, Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ale jeho slova mírnili – mělo jít o patro určené pro veřejnou půjčovnu a čítárnu.

Jak se šetří Na začátku letošního roku moravskoslezská vládnoucí koalice změnila názor podruhé. Zřejmě na nátlak aktivistů projekt Černé kostky oživila. Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař přepracovali původní návrh. "Hlavní změna se týká začlenění katedry jazyků Vysoké školy báňské, tedy učeben a kanceláří, do knihovny," vysvětluje Kuba.

Cena klesla z 1,5 na 1,1 miliardy a vedení kraje je spokojeno. "Jenže v konečné sumě není parkovací dům, který byl do projektu zahrnut na žádost investora – tedy kraje," počítá Jaroslav Němec. Jen pro zajímavost – kryté parkoviště mělo stát necelých 310 milionů.

"Má dojít k oddělení investice integrovaného parkovacího objektu od investice knihovny," potvrzuje architekt Ladislav Kuba.

  • 6Diskuse


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky


Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.