130 let

Diskuze

Byl příčinou finanční krize globální nedostatek bezpečných aktiv?

Nejlepší světoví ekonomové se snaží vysvětlit, proč malý šok z hypotečního trhu USA vedl k největší ekonomické krizi od Velké deprese.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
K

Karloscz

25. 7. 2011 22:32
hodné noční služby novinek.cz
tak tenhle blábol mě donutil se registrovat. Ani nevím, co všechno vyvracet a odkud začít. Takže to vlastně nemá smysl. Člověče, běžte dělat něco, čemu alespoň trochu rozumíte. Tyhle žvásty jsou zadarmo drahé. Otázka za milion - kdy vznikly aktiva typu CDO?Otázka za dva miliony - kdo stál za jejich vznikem?
0 0
možnosti
M

Mz

26. 7. 2011 9:29
reakce
zkuste byt konkretni ? at muzeme zjistit, cemu rozumite Vy?ocekavam nejakou konspirativni teorii, tak sem s ni, tesim se :-)MZ 
0 0
možnosti
M

Medvid

25. 7. 2011 13:37
Inside Job
Doporučuji dokument Inside Job. Ten se tímto tématem zabývá.
0 0
možnosti
M

Miki

25. 7. 2011 14:43
Nutno ovšem dodat, že se na
Nutno ovšem dodat, že se na věc dívá pouze z levicového pohledu, takže některé "věci" ignoruje...
0 0
možnosti
VP

V23í31t 37P60á25t62e11k

25. 7. 2011 9:30
Moc děkuji za reakci.
Vyjádřil jsem se trochu zkratkovitě, asi správněji mělo být "z příliš velké části mimo bankovní sektor".Ohledně té regulace - hlavně je podle mě otázka, zda je reálné, aby k nějaké účelné regulaci došlo v situaci, kdy není jisto, nakolik ještě nejsou státní administrativy (skutečně, ne oficiálně) pod vlivem globálních finančních institucí. Kdo je obecně "na forhontě" (jestli nejste mariášník, tak překlad: "kdo rozdává karty a první volí, co se bude hrát"), je myslím z ledasčeho vidět.Já mám pohled na současné problémy dost ovlivněný svým původním inženýrským technickým (kybernetickým) vzděláním.Když nám složitý systém přestal fungovat tak, jak měl, resp. jak jsme čekali, vždycky jsme se ptali: Kdy to ještě fungovalo jak mělo? A co se od té doby (podstatného) změnilo? Tam jsme pak hledali zdroj průšvihu, většinou zdárně.A mně to z mého víceméně laického pohledu vychází tak, že ani ve výrobě, ani ve službách za poslední desítky let žádné principiální změny nenastaly (i když jsou produkty stále sofistikovanější a marketing propracovanější). O finančním sektoru si myslím, že za ty poslední desítky let lze v něm najít změny (co do podstaty) daleko významnější. Takže mám tendenci hledat zdroj problému nejdřív tam :o)...
0 0
možnosti
M

Mz

25. 7. 2011 14:11
reakce 2
diky pane Patku za reakci a ted k veciohledne Vasi spekulace tykajici se vlivu financniho sveta na svet politicky - myslim, ze inteligentni clovek si dokaze obrazek udelat sam. je treba si uvedomit, proc jsou banky tak mocne. vysvetlim na trivialnim prikladu - pokud ze dne na den prestane fungovat rekneme sektor vyroby automobilu, bude to neprijemne, ale vlastne se nic moc nestane. pokud prestane fungovat financni sektor, prestane fungovat i vse ostatni. banky jsou srdcem a penize krvi soucasne globalni ekonomiky. nijak me to nepohorsuje, pouze konstatuji. ale prave proto, ze jsou banky tak zasadni, je treba ucinit vse mozne, aby fungovali ve prospech spolecnosti - kolaps financniho sektoru by byl prilis drahy pro kazdeho z nas.ohledne toho principu, ktery jste se naucil pri programovani - je to obecne moudry pristup a Vase ex post diagnoza vyvoje svetove ekonomiky je spravna.hezky denMZ
0 0
možnosti
M

Mz

25. 7. 2011 8:53
reakce
kde presne pisi nebo naznacuji, ze (cituji): "... původ současných ekonomických veleturbulencí je mimo finanční sektor"?Mnozina faktoru, ktere vedly k financni krizi, obsahuje mnoho prvku. O nekterych se, mimo akademicke kruhy, prilis nepise (nevi). Primarni pointa clanku je proto ukazat  stav svetove ekonomiky z doby pred krizi v souvislostech a vysvetlit, jak parametry svetove ekonomiky s jinymi faktory interagovaly. Ale zpet konkretneji k Vasim pripominkam:Pochopitelne, financni svet je silnejsi  nez si je vetsina z nas ochotna pripustit -  na tom se shodneme. To nic ale nemeni na tom, ze jejich podnikani je treba regulovat chytre a nikoliv hloupe = populisticky. Resit prusvih ex post je vetsinou horsi (nakladnejsi) nez problemu predchazet a prave v prevenci je role regulatora. O tom, ze se banky chovaly nezodpovedne (moral hazard) snad neni pochyb - pokud mate pocit, ze toto zpochybnuji, tak asi musim zapracovat na svem stylu psani. :-)Zdravim VasMZ  
0 0
možnosti
M

Miki

25. 7. 2011 11:26
Není nad to, když se finanční
Není nad to, když se finanční trhy regulují samy rizikem (zráty), které státní regulace omezují.
0 0
možnosti
VP

V22í10t 35P57á40t95e92k

24. 7. 2011 15:26
A co když jsou už nějaký čas "karty rozdané" jinak?
Vy, zdá se mi z Vašeho článku, vycházíte z toho, že původ současných ekonomických veleturbulencí je mimo finanční sektor. A že státy, mocnější než banky (?) dokáží vyřešit to, s čím si banky přes to, že všechno dělají v podstatě správně (?), nedokáží poradit.Myslím, že stojí za úvahu se na to zkoušet dívat i z opačného pohledu a zkusit vyjít z toho, že původcem problému je přinejmenším z podstatné části to, co činily a činí samy finanční instituce. A že státy možná už vůbec nejsou tak silné, aby něco tak obrovského zdárně vyřešily.
0 0
možnosti
A

Auriga

24. 7. 2011 20:22
banky
Souhlasim. Pokud hledate vynos investice v radu 20 a vice procent, pak je vasim problemem opravdu globalni nedostatek bezpecnych aktiv.
0 0
možnosti
M

Miki

24. 7. 2011 6:35
Deflace
Proč se pořád všichni bojí deflace? Jedině snad proto, že před tím byla vysoká inflace (peněz). Takže že by zase nakonec uvolněná měnová politika (resp. nekrytá měna)?
0 0
možnosti
F

Filias

25. 7. 2011 6:09
Deflace - negativní úrok
Protože celý finanční systém je postaven na vysokých úrocích a na tom, že dluh se časem díky inflaci hodnotově snížuje. Navíc by to v podstatě znamenalo o i snižování mezd (což bývá problém).Deflace je výhodná pro zaměstnance, méně výhodná/neutrální pro menší podniky a živnostníky, nevýhodná pro stát a VYSOCE nevýhodná pro finanční svět.Nad penězmi mají kontrolu instituce pro které je deflace nevýhodná, proto je pro ne lepší 10% inflace, než 1% deflace.
0 0
možnosti