Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Aerolinky Air France-KLM jsou kvůli koronaviru ve ztrátě. Propadly se o více než miliardu eur

Air France-KLM foto: wikipedia.org

Paříž - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.
  9:01

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters.

Výnosy klesly o 67 % na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Češi se těší na létání. Nebýt covidových bariér, tři ze čtyř našinců by vystartovali do světa

Nárůst počtu nových případů nemoci covid-19 ohrožuje aerolinky, které už koronavirová krize citelně oslabila a prakticky zastavila dálkové lety. „Naše výsledky citelně ovlivnilo postupné uzavírání hranic ve druhé polovině srpna a další zhoršení pandemie,“ upozornil generální ředitel Ben Smith.

Společnost má především díky pomoci od vlád Francie a Nizozemska k dispozici 12,4 miliardy eur, což je záchranný polštář srovnatelný s evropskými konkurenty Lufthansa a IAG. Čistý dluh aerolinek ve čtvrtletí vzrostl o 1,34 miliardy na 9,31 miliardy eur. Finanční ředitel Frédéric Gagey však upozornil, že odčerpávání peněz teď zrychlí kvůli dalšímu citelnému snížení provozu.

Francouzská část Air France bude ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě provozovat méně než 35 procent loňské kapacity. Nizozemská část KLM na tom bude patrně bude jen o trochu lépe.

Ryanair přerušil leteckou linku z Brna do Londýna, důvodem je přetrvávající krize

Hrubá provozní ztráta činila 442 milionů eur ve srovnání se ziskem 1,65 miliardy eur loni. Aerolinky ale upozorňují, že ve čtvrtém čtvrtletí budou výsledky ještě horší. Mimořádné náklady na restrukturalizaci 565 milionů eur pak přispěly k čisté ztrátě 1,67 miliardy eur. Loni měly aerolinky čistý zisk 363 milionů eur.

Světlým bodem v hospodaření bylo zdvojnásobení výnosů divize nákladní přepravy, a to díky vyšším cenám za přepravu. Ani to však příliš významně nezmírnilo propad širšího trhu.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat