Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Agrofert chce poslat do insolvence zemědělce Radu, který ‚válčil‘ s Babišem

Ekonomika

  9:40aktualizováno  12:44
BRNO - Holding Agrofert podal návrh na insolvenci zemědělce Bohumíra Rady, který několikrát proti bývalému majiteli firmy Andreji Babišovi (ANO) vystupoval. V pátek ho společnost podala na krajský soud v Brně. Rada považuje návrh za útok ze strany Babiše, jehož cílem má být jeho zničení. „Andrejem Babišem se zastrašit nenechám. Budu se dál bránit,“ říká.

Bohumír Rada (vpravo) na protestní akci proti Andreji Babišovi z prosince 2016. foto: ČTK

Návrh na insolvenci je podle Rady pokračováním právních sporů, které s koncernem vede. Agrofert tvrdí, že návrh na insolvenci podal kvůli dluhům.

„Zemědělská společnost Agro Jevišovice, která je součástí koncernu Agrofert, podala v pátek k soudu insolvenční návrh na společnost Agro Boskovštejn. Společníkem a jednatelem dlužné strany je zemědělec Bohumír Rada, s kterým Agrofert vede několik soudních sporů,“ uvedl mluvčí firmy Karel Hanzelka.

Soud potvrdil pokuty kartelu drůbežářů. Nejvíc zaplatí firma z Agrofertu

Agro Boskovštejn dluží podle mluvčího Agrofertu 8,5 milionu korun „Jde především o dluhy za neuhrazené prodeje movitých věcí a nezaplacený nájem,“ upřesnil Hanzelka.

Radu společnost údajně vyzývala k zaplacení dlužných částek. „Bohužel nám neuhradil vše, co nám dluží, a v obdobné situaci jsou i jeho další věřitelé, proto nám nezbývá jako řádnému hospodáři jiná cesta, než se domáhat svých nároků tímto způsobem,“ dodal Hanzelka.

Podle Agrofertu dluží Agro Boskovštejn hlavně za prodej a pronájem zemědělské techniky, strojů a zavlažovacího zařízení.

Agrofert

„Již před lety jsme byli svědky pochybných obchodních praktik pana Rady na farmě v Jevišovicích. Výsledkem jeho podnikání byly dluhy, exekuce, pokuty od státu, nezaplacené mzdy zaměstnancům a celkově zdevastovaná zemědělská farma. Dluhy pana Rady jsme v minulosti převzali a zachránili několik jeho firem před krachem. Dnes na rozdíl od doby pana Rady farma v Jevišovicích prosperuje a dosahuje kladných hospodářských výsledků,“ uzavřel Hanzelka.

Zastrašit se nenechám, vzkazuje Rada

Návrh na insolvenci je podle něj pokračováním právních sporů, které s koncernem vede. „Nejprve Agrofert v rozporu se zákonem nepřátelsky převzal firmu Agro Jevišovice. Poté zaměstnanci holdingu vypálili úrodu rodinné farmě, kterou vlastním. Dnes se Agrofert domáhá peněz, které mu dlužím za zápůjčku strojů,“ uvedl Rada.

Podle něj počítala šest let stará smlouva s Agrofertem s tím, že zápůjčka bude splacená protiplněním - odvozem kejdy. „Agrofert tím, že zde svévolně zlikvidoval veškerý vepřový dobytek, mi tuto službu znemožnil poskytovat. To vyšetřují orgány činné v trestním řízení, které dosud tuto věc neuzavřely. Sporný dluh, u něhož není zřejmé zda existuje, Agrofert nyní řeší, bez předchozího jednání, podáním návrhu na insolvenční řízení,“ dodal.

Návrh Agrofertu bere jako šikanu, podle něj v minulých dnech koncern prohrál soudní spor s Radou, ve kterém šlo o 14 milionů korun. „Andrejem Babišem se zastrašit nenechám. Budu se dál bránit!“ uzavírá Rada.

Agro Jevišovice ze Znojemska patřila k největším producentům kuřecího masa a mléka v zemi a byla významným dodavatelem Kosteleckých uzenin patřících pod Agrofert. Její bývalý vlastník Bohumír Rada viní Babiše z toho, že holding převzal firmu v rozporu se zákonem, čímž mu údajně vznikla škoda přesahující 11 milionů korun.

S Babišem se podnikatel pře například i o spálené obilí na poli u Velkých Karlovic za zhruba čtyři miliony korun.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat