Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Apple zdarma na Facebooku nedostanete. Sdílení nepomůže

Ben Paton, který si koupil iPhone 4 jako první v Británii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Paton, který si koupil iPhone 4 jako první v Británii | foto: Reuters

PRAHA Mezi české uživatele sociální sítě Facebook dorazila ze zahraničí vlna podvodných facebookových stránek nabízejících telefony a notebooky Apple zdarma pro vylosované šťastlivce. Žádné výhry se ale důvěřivci nedočkají. Podobné „soutěže“ Facebook zakazuje a jejich jediným účelem je pouze získat co nejvíce fanoušků, což se dá později dobře zpeněžit.

„Rozdáváme 20 iPhone 5 16 GB. Jediné, co musíte udělat, abyste je mohli získat, je splnit 4 jednoduché kroky.,“ mohli jste se dozvědět na nyní již zablokovaných facebookových stránkách Zdarma Apple produkty.

Jediné, co uživatele od lákavé výhry dělí, je kliknutí na To se mi líbí u fotografie a stránky, sdílení snímku a komentář o preferované barvě, kterou by si soutěžící přál.

A nejedná se o jedinou stránku. Duplikáty s podobnými názvy jako například Rozdáváme Apple produkty zadarmo, rostou jako houby po dešti. Princip je přitom vždy stejný a doslova kopíruje obdobné podvodné aktivity ze zahraničí s využitím stejných fotografií vyskládaných krabic s technikou Apple.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nechybí ani originální zdůvodnění, že rozdávají tolik věcí proto, že jde o 'poškozené krabice' a proto je lepší je rozdat, než je 'odepisovat',“ popisuje stránky na svém blogu Daniel Dočekal, které podobné praktiky na sociálních sítích dlouhodobě sleduje.

Motivací provozovatelů těchto podvodných stránek je často nalákání co největšího počtu fanoušků a následné využití stránek jako kanálu k zasílání nevyžádaných spam zpráv a oznámení, nebo jejich prodání a následné přejmenování. Mnohdy ale na tyto aktivity uživatelé administrátory Facebooku upozorní a ti je následně zablokují.

Podvodná stránka Rozdáváme Apple produkty zadarmo na Facebooku.

Podvodná stránka Rozdáváme Apple produkty zadarmo na Facebooku.

„Taková rozdávačka stovky iPadu, tomu se prostě nedá odolat. ... A samozřejmě, BFU (hanlivé označení běžného internetového uživatele – pozn. red.) jim na to skáčí a soutěží,“ pokračuje Dočekal.

Ani absurdní vysvětlení soutěže řadu uživatelů od účasti neodradí a fotografie tak s nadějí sdílejí svým přátelům. Žádné výhry se ale nedočkají. Vylosování totiž není technicky možné a podobné praktiky také porušují základní pravidla sítě Facebook.

"Soutěže" porušují pravidla

Běžné funkce jako sdílení či „lajkování“ totiž podle nich nemohou být využity k soutěžím, vždy se musí jednat o aplikaci, s jejíž podmínkami musí uživatel souhlasit. Fanoušci tak nemohou být do soutěží zahrnuti bez jejich vědomí.

Ani losování ze seznamu lidí, kterým se stránka líbí, není technicky možné. Pokud je totiž fanoušků více než 500, provozovatel stránky nemá přístup k jejich kompletnímu seznamu – pět set lidí je totiž limit zobrazených fanoušků.

Také seznam lidí sdílejících příspěvek je pro provozovatele neúplný. Zahrnuje totiž jen uživatele s veřejným profilem. Pokud si někdo upraví nastavení soukromí, ve výpisu zahrnut není.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!