Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atleti si stěžují na hru Koule. Rozhlasoví radní si hru musí poslechnout

Ekonomika

  10:21
PRAHA - Rozhlasová hra Koule, inspirovaná kariérou atletky Heleny Fibingerové, udělala "díru" do jindy umírněného vysílání Českého rozhlasu. Radní budou zkoumat, jestli nebyl humor v komedii Davida Drábka pro veřejnoprávní stanici přehnaný.

Helena Fibingerová. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Hru o fiktivní dopující koulařce Mileně odvysílal Český rozhlas 3 - Vltava minulé úterý večer. O dva dny později už ji řešili členové Rady Českého rozhlasu (ČRo).

"Jenom se o tom asi pět minut volně diskutovalo a padly subjektivní názory, žádný závěr z toho ale nevyplynul," řekl LN prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan. Tím ovšem diskuze o hře Koule neskončila, radní ji pouze přehodili na pozdější termín. Budou se totiž věnovat stížnosti Českého atletického svazu, ve kterém působí i sama Fibingerová.

Co také zaznělo ve hře

Do rádia volá divák a říká Mileně (fiktivní postava, nápadně podobná bývalé koulařce Heleně Fibingerové):
"Podle mě jste rudá carevna, co házela kusem šrotu do dálky a držela ty bolševický grázly u moci. A rekordy neplatěj! Stejně jste dopovali všichni!"

Milena si stěžuje, že na ni děti ve škole pokřikovaly: "Milena, Milena, přefikla i jelena."

Milena mluví o dopingu: "Přišlo nařízení a musely se užívat tyhlety prostředky." 

A o účincích dopingu: "Já i moje kamarádky z reprezentace jsme měly děsivé sny. Byla jsem King Kong a lezla po americkým paneláku a v ruce jsem měla malého Štrougala!"

O postavě běžkyně Radmily (nápadně podobné atletce Jarmile Kratochvílové): "Radmila má rozpíchanej zadek (od anabolik). Čechoslováci stvořili golema!"

 "Já se na televizi nedívám... To bych ale vlastně měla, když jsem v televizní Radě," říká Milena se smíchem Radmile.

Někdejší sportovkyně a současná členka Rady ČT ale v neděli odmítla stížnost svazu komentovat. Odpovědět nechtěla ani na otázku, zda rozhlasovou hru, kterou už před jejím odvysíláním veřejně kritizovala a označovala za útok na svoji osobu, vůbec celou slyšela. "Nejsem povinná se zodpovídat, jestli jsem ji slyšela, nebo neslyšela. Tím to pro mě končí," řekla LN Fibingerová.

Radní mohou rozhlas, v případě, že shledají hru v rozporu s etickým kodexem, za její uveřejnění pokárat. Zda o něčem takovém už nyní uvažují, ale zatím nechtějí říct. "Nechci hodnotit něco, co jsem neslyšel. Proto jsme se dohodli, že v rámci řešení stížnosti si tu hru na příštím jednání pustíme," řekl LN člen rady Milan Badal.

Kouli vysílala Vltava v rámci dvanáctidílného cyklu rozhlasových her od dvanácti autorů současnosti. Bývalou slavnou atletku, která v rozhlasovém studiu rekapituluje dosavadní život, ztvárnila Pavla Tomicová.

"Hra byla součástí toho cyklu a já do tvůrčích procesů nebudu zasahovat. Od toho jsou dramaturgové a šéfredaktor stanice," komentoval kritické ohlasy hry Duhan. V únoru přijde v rámci cyklu na řadu komedie rozhlasového autora Pavla Brycze s názvem Karla.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat