Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ježíšek se netrefil? Nevhodného dárku se můžete zbavit v aukci

Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší. | foto: Shutterstock

PRAHA Aukční portál Aukro.cz se letos připravil na vlnu nevhodných vánočních dárků, které každoročně chtějí lidé prodat po svátcích přes internet, a zřídil k tomu speciální stránku. Sdělila to mluvčí portálu Michaela Papežová. Loni se lidé po svátcích nejčastěji zbavovali oblečení.

"Na Aukru každoročně zaznamenáváme po Vánocích zvýšený počet předmětů vložených do prodeje. Často se jedná právě o dárky, při nichž se lidé netrefili do vkusu nebo třeba velikosti obdarovaného," uvedla Papežová.

Loni se popisek 'nevhodný dárek' nejčastěji objevoval u dámských kabelek. Se zájmem obdarovaných se nesetkaly také mobilní telefony, drobné elektrospotřebiče a knihy.

Při výběru dárku se lidé často netrefí. Řada dárků proto končí ve skříni nebo je lidé prodávají právě na internetu, obchodníci také stále častěji umožňují nerozbalené zboží v lednu vrátit, ačkoli jim to zákon neukládá.

ČTĚTE DÁLE:

Podle průzkumu, který Aukro uspořádalo mezi svými uživateli, je výběr vhodného dárku často obtížný. Mnoho Čechů daruje svým blízkým pod stromeček dárky, aniž by věděli, zda si je lidé v okolí vůbec přejí.

Například 60 procent lidí plánuje darovat svým blízkým kosmetiku a parfémy, i když pouhá třetina lidí si myslí, že si ji blízcí přejí. Obdobné je to s knihami, s oblečením nebo s poukázkami - ačkoli si lidé nemyslí, že je blízcí pod stromeček chtějí, rozhodli se jim je darovat.

Češi nakupují dárky sami

Češi dárky nejraději nakupují sami než ve společnosti někoho dalšího. Jen čtvrtina lidí si k nákupu vánočních dárků přizve někoho dalšího. Častěji volí nákup o samotě ženy, kterých v obchodech takto nakupuje téměř 80 procent, ukázal průzkum.

Naopak muži si ve více případech přizvou k nákupu vánočních dárků doprovod. "Zatímco ve společnosti někoho dalšího nakupuje dárky 22 procent žen, mužů takto nakupuje téměř třetina. Častěji si totiž s výběrem dárku neví rady a rádi si proto nechají poradit," dodala Papežová.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...