7. března 2015 6:51 Lidovky.cz > Byznys > Auto

AvtoVAZ kvůli slabému rublu opět zvýšil ceny automobilů Lada

Lada - Žiguli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lada - Žiguli |

MOSKVA Největší ruská automobilka AvtoVAZ již podruhé v letošním roce zvýšila ceny svých vozů Lada. Reaguje tak na prudký pokles kurzu ruského rublu. Firma dnes oznámila, že průměrná cena automobilů Lada stoupla o téměř pět procent, tedy o 20 200 rublů (zhruba osm tisíc korun). Nejprodávanější automobily v Rusku přitom již v lednu zdražily o zhruba devět procent.

Například cena sedanu Lada Granta v rámci nejnovějšího zdražení stoupla o 20.000 rublů na 331.600 rublů (zhruba 132.000 korun). Firmu AvtoVAZ ovládá francouzsko-japonská skupina Renault-Nissan.

Ke zvyšování cen v Rusku byly kvůli slabšímu rublu nuceny přikročit také další automobilky. Podle poradenské společnosti PwC se růst cen osobních vozů v Rusku v období od loňského září do poloviny letošního ledna pohyboval v rozpětí od sedmi do 56 procent, napsala agentura Reuters.

Ruská měna se spolu s ruskou ekonomikou dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. V loňském roce rubl vůči dolaru oslabil o více než 40 procent.

Prodej automobilů Lada v Rusku se v únoru meziročně snížil o 23,5 procenta po lednovém poklesu o 26 procent. Šéf evropských aktivit největší světové automobilky Toyota Motor Didier Leroy tento týden předpověděl, že ruský automobilový trh se v letošním roce propadne o zhruba 28 procent.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK PŘÍPRAVY PRO VÝROBU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč