31. srpna 2011 13:59 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Bude získání řidičského průkazu obtížnější?

Řidič (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ministerstvo dopravy chce zpřísnit podmínky pro vydávání řidičského oprávnění. Mají na to uchazečům stačit jen tři pokusy o splnění podmínek.

Od roku 2014 se možná zpřísní podmínky pro záskání řidičského oprávnění aspoň tedy o tom teď uvažuje Ministerstvo dopravy, které připravuje novelu zákona o autoškolách. Jednou ze změn má být nejprve teoretická příprava a jízdy v areálu autoškol, teprve po úspěšném splnění testů z předpisů bude žák vypuštěn do provozu.

Ministerstvo dopravy si také slibuje, že nový zákon a jinak nastavené podmínky pomohou vymítit korupci z autoškol, která prý doposud byla velkým problémem. Nově mají být v autech kamery monitorující dění před vozem a uvnitř, GPS zařízení měřící rychlost a také záznamové zařízení pro ukládání dat a především hovoru komisaře s žákem autoškoly.


Po skončení jízdy komisař odešle záznamy do archivu, kde budou uloženy pro případ další kontroly. Prý to má sloužit jako pojistka toho, zda uchazeč o řidičský průkaz splnil potřebné podmínky a zároveň jako kontrola komisaře, zda není například příliš benevolentní. Nový zákon o autoškolách chce také nově zkušební komisaře sdružit do nezávislé organizace, nebudou tedy spadat pod obecní úřady.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle nového zákona má mít uchazeč jen tři pokusy na splnění teoretických i praktických podmínek pro vydání řidičského průkazu. Pokud neuspěje ani potřetí, bude muset na pohovor k psychologovi, který doporučí další postup – nové zkoušky, delší výcvik, odklad nebo klidně i doživotní zákaz řízení.

Ministerstvo dopravy doufá, že se tím zlepší nejen kvalita výuky, ale rovněž to lépe připraví budoucí řidiče, čímž se má zvýšit bezpečnost na silnicích. Také věří, že nový zákon pomůže vymýtit z autoškol korupci a kvalitu výuky posune na standardy v západoevropských zemích.


Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.