Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
30. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Elektromobily ‚osvobodí‘ český vzduch, stát však na daních ochudí o miliardy

Automobilka Škoda Auto představila v evropské výstavní premiéře 12. září na 67.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Škoda Auto představila v evropské výstavní premiéře 12. září na 67.... | foto: ČTK

PRAHA Podpora nákupu elektroaut, například odpočtem DPH, co největší rozšíření rychlonabíjecích stanic, daňové úlevy, rychlejší odpisy. To je jen část akčního plánu, který nedávno schválila vláda ve snaze přispět ke snižování emisí prachových částic a dusíku, jimiž doprava zatěžuje zejména městské aglomerace. Podpora ale ochudí erár.

V záměru se neřeší konkrétní parametry ani postupy, obsahuje jen náměty, jak by se mohla podpořit elektrická mobilita, ale také autonomní vozidla a digitalizace, včetně rozšíření infrastruktury internetu podél silnic.

„Pro rozvoj elektromobility považujeme za nejdůležitější vybudování páteřní sítě nabíjecích stanic z plánovaných výzev operačního programu Doprava. Pokud budou mít majitelé elektrických vozů možnost rychlodobíjení, nebude pro ně problém či nevýhoda nižší dojezd těchto vozidel,“ říká Kryštof Čeřovský z tiskového oddělení ministerstva průmyslu, které materiál zpracovalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Už nyní je ale jisté, že pokud se elektromobily a s nimi i další alternativní paliva, jako je třeba stlačený a zkapalněný zemní plyn, LPG, případně vodík, rozšíří podle vládních a ministerských očekávání, přijde stát o miliardy.

A to vlivem dotací a podpor, bez kterých nemají alternativy šanci na větší rozšíření, ale především výpadkem v inkasu spotřebních daní z klasického benzinu a nafty.

Loni stát vybral na dani z fosilních pohonných hmot bezmála 90 miliard korun. Podle deset let starých prognóz měly alternativní paliva ubrat v roce 2020 ze spotřeby všech pohonných hmot kolem 23 procent. Dnes se tedy mohou státní očekávání mírně lišit.

Alternativy ochudí stát

Zjednodušeně řečeno, alternativní paliva jako celek v budoucích letech ochudí vytlačením nemalé části vysoce zdaněného benzinu a nafty výběr daní možná až o dvacet miliard korun.

A žádný vládní program zatím neříká, jak je nahradit. Přitom možností mnoho není. A jsou politicky nepopulární a těžko je někdo bude prosazovat – třeba zavést silniční daň těm, kdo jsou od ní dosud osvobozeni, případně zvýšit u benzinu a nafty spotřební daň, a tedy nejprodávanější paliva zdražit.

Tradiční paliva vs plyn a elektřina.

Na druhou stranu, do budoucna by omezení emisí škodlivin přineslo nižší náklady na léčbu například respiračních chorob či onkologických onemocnění.

Elektřina, stlačený zemní plyn CNG, zkapalněný LNG, propan- -butan LPG, vodík a možná některá biopaliva totiž mají významně přispět k ozdravení životního prostředí, tedy snížení emisí v dopravě. Zatímco v roce 1990 činil podíl dopravy na celkové produkci emisí skleníkových plynů pouhá čtyři procenta, v roce 2015 to bylo 14,1 procenta.

Například další z vládních programů – Národní akční plán čisté mobility – předpokládá, že jen samotný CNG bude mít v roce 2025 desetiprocentní podíl na celkové spotřebě pohonných hmot. Ani jeho zvýšený prodej by však daňový úbytek zdaleka nepokryl, protože daň je dnes zlomková oproti benzinu (70 haléřů z litru oproti 11,84 koruny v případě benzinu), po roce 2020 vzroste až ke 2,36 koruny na přepočtený litr, ale silná plynárenská lobby dělá vše pro to, aby se plynová daň dál výrazněji nezvyšovala.

Zemák 2.0 (banner).

Zemák 2.0 (banner).

Podobně výhodné podmínky má také LPG (daň přes dvě koruny) a obzvlášť elektřina, z jejíhož „tankování“ do aut stát nevybírá nic. „Stát se snaží nalákat co nejvíc lidí na výhodné podmínky, ale představa lidí, že si dobijí doma nezdaněnou elektřinu, je mylná. Dřív nebo později stát i tento pohon zatíží daní,“ říká uznávaný odborník na alternativní paliva Petr Jevič z Výzkumného ústavu zemědělské techniky.

Přibývá jich i bez podpory

Zastánci tiché jízdy na baterie argumentují výhodnějšími náklady, rozpočítanými na celou dobu životnosti vozu. Nejen vlivem laciného dobíjení (kilometr vychází na 30 haléřů), ale i zlomkovými náklady na servis a opravy.

„Počet elektrovozů roste meziročně o 55 procent. Letos se očekává meziroční zvýšení dokonce o 75 procent,“ připomíná Jaromír Marušinec, předseda Asociace elektromobilového průmyslu.

Elektromobily tedy přibývají i bez vládní podpory, po Česku jich jezdí přes 1200. Pro většinu lidí jsou ale stále drahé.

Ty ojeté (vlivem slabé baterie s malým dojezdem) jsou někdy k mání za cenu jako odpovídající nový vůz s benzinem, za nové elektrovozy je stále třeba si několik set tisíc připlatit. Například jeden z nejprodávanějších u nás Volkswagen e-Golf se aktuálně prodává zhruba za 900 tisíc korun.

I kdyby tak stát podpořil nákup e-vozu třeba 100 tisíci korunami, většina řidičů, kteří nepatří mezi technologické nadšence, by dala přednost vozu na benzin za poloviční cenu.

„Lidé, kteří jezdí emisně nejhoršími vraky, to nedělají proto, že mají rádi smrad a kouř, ale proto, že na lepší auto prostě nemají. Pokud bude stát dotovat nákupy elektromobilů, dopadne to tak, že si je budou kupovat movitější rodiny jako další vůz do rodiny. A emisně si moc nepolepšíme,“ reaguje šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.