Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Auto

Chyby registru? Chtějte odškodné, tvrdí ombudsman

Na registrech řidiči čekají i několik hodin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na registrech řidiči čekají i několik hodin. | foto: ČTK

BRNO Za problémy spojené s registrem vozidel mohou lidé žádat ministerstvo dopravy i přiměřené zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu. Na rozdíl od náhrady škody ji lidé nemusí přesně vyčíslit a je na orgánu státní správy, aby tvrzení o nemajetkové újmě vyvrátil. O možnosti informovala Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

"Nemajetkovou újmou je myšlen zejména zásah do osobnostní integrity, například způsobení potíží, stres, dlouhodobá nejistota a podobně," uvedla kancelář ombudsmana.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé také mohou žádat o náhradu škody, například o ušlou mzdu. Částku ale musí přesně doložit.

Problémy s registrem

...jsou spojené se zaváděním nového systému.

Úředníci musí některé úkony dodělávat ručně, systém je pomalý a obsloužení jednoho člověka trvá až dvakrát déle.

Problémy s registrem vozidel se objevily minulý týden, všechny úkony trvají až dvakrát déle, než v běžném provozu. Lidé tak často musí čekat dlouhé fronty.

Podle zástupkyně ombudsmana má být požadavek klienta v registru vozidel vyřešený bezodkladně.

Pokud tomu tak není, jde o nesprávný úřední postup a z pohledu občana není podstatné, co průtahy způsobilo. Odpovědnost za tento stav nese podle veřejného ochránce práv stát. Formulář žádosti o zadostiučinění lidé najdou na internetových stránkách kanceláře ombudsmana.

Na ombudsmana se v minulých dnech obraceli lidé, kteří kvůli nefungujícímu registru nemohli odjet na dovolenou, museli si vzít volno v práci, či objížděli různé úřady a hledali, kde je obslouží.

K žádostem o náhrady škod vyzval veřejnost i brněnský primátor Roman Onderka. Také magistrát v Brně si nechá sečíst vynaložené náklady a účet pošle ministerstvu dopravy.

Prodloužená otevírací doba

Stovky lidí v pátek využily prodloužené otvírací doby na pobočkách registru vozidel v některých městech, v pátek je většinou zavírací den.

Na některé pobočky se klienti museli dopředu objednat, problémy systému stále přetrvávají.

Pardubický registr vozidel rozšířil kvůli pomalému fungování nového systému úřední hodiny o 12,5 hodiny týdně. Dnes má otevřeno od od 8:00 do 13:30. Služby registru během prvních dvou hodin využilo přes 20 lidí.

V České Lípě zavítalo na úřad za stejnou dobu deset lidí.

V Karlovarském kraji se dnes mimořádně otevřely přepážky na registrech vozidel například v Karlových Varech a Chebu. Problémy s registrem v podstatě přetrvávají. V krajském městě čekalo ráno na vyřízení žádostí asi deset lidí.

Mimořádně otevřeno má dnes také registr vozidel v Děčíně. Od úterý tamní úředníci pracují od 7:00 do 18:00 každý den.

Ve Vsetíně vyřizují úředníci záležitosti klientů i mimo úřední dny.

"Nabízíme jim, že se mohou objednávat. I na dnešek, kdy není úřední den, mám po hodině objednané lidi," řekla úřednice s tím, že na pondělí je už objednaná stovka lidí. Lidé jsou podle ní už naštvaní. Veškeré úkony však trvají velmi dlouho. "Dříve jsem vyřešila auto za 20 minut, nyní to trvá minimálně 40 minut, někdy i přes hodinu," dodala úřednice.

Úspěšní dnes budou i žadatelé na registru evidence vozidel v Olomouci, přestože ani tam není úřední den. "Pokud však někdo přijde, snažíme se ho odbavit. Od rána tu byli asi čtyři klienti," uvedl před 11:00 Miroslav Perháč z odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu.

Registr vozidel v Jihlavě funguje, ale pořád není bez chyb. "Občas vozidlo nemá všechny údaje v systému. Ale to se doplní, jenom se prodlouží ten výkon," přiblížil vedoucí odboru dopravy Ján Tinka. Registr v Karviné fungoval i dnes dopoledne s problémy. Odbavení jednoho klienta stále trvá až dvojnásobek běžného času.

Registr vozidel v Jičíně stále funguje v nouzovém režimu a za den se mu podaří odbavit 20 až 25 klientů, což je v porovnání se stavem před 1.červencem asi čtvrtina. "Ve virtuální frontě na vyřízení nyní čeká asi 600 klientů," uvedl tajemník radnice Peter Bareš.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...