Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Jak připravit auto na zimu? Výbavu kupte hned, aby později nezdražila

Zima na českých silnicích (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima na českých silnicích (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Kdo si auto připraví na zimu, ten nebude s prvními mrazivými dny překvapen. Včasný nákup nebo doplnění výbavy navíc dává prostor vybrat si s chladnou hlavou a ušetřit peníze. Na internetu nebo ve specializovaných obchodech totiž máte větší výběr a zpravidla i nižší ceny než v obchodech na čerpacích stanicích.

Základem je škrabka a smetáček. Jízda v autě zasypaném sněhem znamená zhoršený výhled, je neohleduplná k ostatním řidičům a také pravidly silničního provozu zakázaná. Před vyjetím je proto nezbytné auto omést. K tomuto účelu se hodí mít jeden smetáček ještě doma.

Ten v autě se hodí na cestách mimo domov, když ale budete otevírat zasněžené auto, napadá vám sníh dovnitř. Nutnost oškrábat námrazu z celé plochy všech skel není potřeba podrobněji rozvádět – jízda s průzory jako v tanku je všechno, jen ne bezpečná.

Rozmrazovač ne, kabely ano

V minulosti často zmiňovaný rozmrazovač zámků je naopak zbytečnost. V době, kdy i ta nejlevnější auta mají ve standardu centrální zamykání s dálkovým ovladačem, odpadá nutnost strkat klíč do zámku. Mnoho typů aut dnes ani nemá odkrytý zámek, který by mohl zamrznout.

Co vás ale může v mrazech potkat, je neschopnost nastartovat vinou slabého akumulátoru. Pro tyto případy se hodí mít v autě startovací kabely. S pomocí řidiče druhého auta přes ně můžete baterii provizorně dobít a své auto nastartovat.

Grafika - zimní gumy

Je to ale spíše nouzové řešení, protože vybití akumulátoru je signálem, že se blíží konec jeho životnosti. Samozřejmě kromě případů, že jste autem delší dobu nejezdili a baterie se postupně vybila přirozenou cestou.

Pokud se chystáte do hor, přibalte si lopatku a pytlík s pískem. První pomůže vyprostit auto, když uvíznete například v závěji na parkovišti, to druhé se hodí, pokud se pneumatiky na sněhu nebo na ledu volně protáčejí a nedokážou auto táhnout vpřed. Pak stačí i tak málo jako podsypat hnaná kola hrstí písku nebo štěrku.

Důkladnějším, ale také finančně náročnějším řešením jsou sněhové řetězy. Ty se vyplatí až tomu, kdo jezdí do hor pravidelně. Při jejich pořízení je potřeba zvolit správný rozměr, aby seděly na kola, která máte na autě. Modernější alternativou jsou samonasazovací řetězy, s nimiž se snadněji manipuluje. Pro úplnost doplňujeme, že pneumatiky s hroty, které jsou oblíbené ve skandinávských zemích, česká pravidla silničního provozu zakazují.

Tažné lano sice navzdory obecně rozšířeným představám není součástí povinné výbavy, patří ale k nejužitečnějším prvkům výbavy doporučené. Obzvlášť v zimě se hodí, protože hrozí riziko uvíznutí v závěji. Může tak pomoci vám, nebo naopak vy můžete s lanem pomoct někomu jinému.

Hlavně v klidu a ohleduplně

Ostatně, zimní provoz obecně vyžaduje ohleduplnější a rozvážnější řidičské chování. Na sněhu či ledu auto hůře zatáčí a má podstatně delší brzdnou dráhu. Zhoršená přilnavost vyžaduje volnější tempo a plynulejší řízení i práci s pedály. To je základem předcházení smyku, který sice bezpečnostní systémy jako ESP nebo ABS dokážou zkrotit – ale jen v rámci fyzikálních limitů.

Nejzáludnější jsou teploty okolo nuly. V takových chvílích může řidiče uklidňovat suchá vozovka, přitom se hned za zatáčkou dost možná skrývá nebezpečí. Jako první totiž namrzají mosty a úseky nacházející se ve stínu.

Cesty v otevřeném terénu zase mohou být zaváté sněhem. Vše záleží na lokálních povětrnostních podmínkách, takže je vhodné zvýšit obezřetnost a počítat se zvýšeným rizikem.

Základem je za volantem nezmatkovat, což se ale mnohem snáze řekne, než se pak v praxi naplňuje. Nejlepší pomocí je proto předejít komplikacím už na začátku. Zimní obuv s tlustou podrážkou, rukavice nebo lyžařská bunda omezují řidičovy možnosti ovládat vůz.

Kromě očistění skel proto neváhejte věnovat ještě půl minuty tomu, abyste si odložili a všechny ovládací prvky mohli obsluhovat za stejných podmínek, jako jste zvyklí po zbytek roku.

Grafika - zimní výbava
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.