25. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Japonsko podalo stížnost na Rusko. Kvůli recyklačním poplatkům

Jeny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŽENEVA Japonsko následuje Evropskou unii a podalo u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Rusko kvůli zavedení recyklačních poplatků u dovozu aut. Oznámila to WTO.

Recyklační poplatek na automobily zavedlo Rusko devět dní poté, co se stalo členem Světové obchodní organizace. Z poplatku se mají hradit budoucí náklady na recyklaci vozu, je to tedy jakási "zelená daň". Ruské úřady ale poplatek vybírají jen při dovozu auta, domácí výrobci tuto povinnost nemají, stejně jako výrobci z Běloruska a Kazachstánu, se kterými má Rusko celní unii. EU ve své stížnosti uvedla, že tento poplatek je tak ve skutečnosti dovozní daní.

Rusko se stalo členem WTO zhruba před rokem. Snížení dovozních cel na auta bylo jedním z hlavních problematických bodů při vyjednávání Ruska o připojení k WTO. Moskva o vstupu do organizace jednala zhruba 18 let. Rusko nakonec s omezením dovozních cel souhlasilo. EU ale ve své stížnosti upozornila, že recyklační poplatek prakticky clo nahradil.

ČTĚTE DÁLE:

EU oznámila zahájení vůbec prvního obchodního sporu s Ruskem u WTO na počátku měsíce. Spojené státy pak minulý týden uvedly, že se hodlají ke stížnosti připojit, protože krok Ruska považují za obchodní bariéru, která je v rozporu s pravidly světového obchodu. Zatím se však formálně na WTO neobrátily. USA však spolu s Tureckem a Čínou požádaly, zda by mohly být přihlížejícími jednání mezi EU a Ruskem.

Rusko má nyní 60 dní na vyřešení stížnosti s EU a Japonskem. Pokud se mu to nepodaří, mohou stěžovatelé požádat WTO o rozhodnutí. Jeho výsledkem může být, že WTO donutí Moskvu ke změně pravidla, nebo bude muset Rusko zaplatit sankci.

Rusko je druhým největším automobilovým trhem v Evropě a experti předpokládají, že ještě během tohoto desetiletí vystřídá Německo na pozici evropské jedničky. Mnoho předních automobilek, jako General Motors, Ford, Renault a Fiat, sází na Rusko a růst poptávky v zemi. Letos se však má prodej aut v zemi snížit o čtyři procenta.

Světová obchodní organizace

WTO je mezivládní organizací, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má bránit diskriminaci malých zemí.

Lidovky.cz, ČTK